zinat ptr rosu in gat
buna ziua, fetita mea de 2 ani si 7 luni a facut rosu in gat ( a si varsat cea ce a manat) si duce mana la ureche zice ca doare+secretii nazale, am fost la medical de familie si ne-a dat zynat ptr rosu in gat(Ia urechi nu s-a uitat), dar nu mi-a recomandat nimic ptr aerosoli, ce sa fac sa-i administrez zynat sau exista un tratament fara antibiotic, sau ceva ptr aerosoli?
multumesc!
multumesc!
2 comentarii
Parafrazand un profesor de marca al pediatriei ramanesti, referitor la abuzul medicilor in privinta folosirii antibioticului la orice, fara discernamant, pot sa spun: niciun copil fin fara Augmentin, niciun copil blazat fara de Zinnat.Fiind seriosi, pentru afectiunea descrisa, puteti folosi: Protargol(Colargol) 3x2 pic/zi in fiecare narina, Nasic sau Vibricil 1-3x1 pic in fiecare narina peste noapte daca nasul este infundat(nasul trebuie sa fie permeabil permanent pentru aerisirea urechii), Betabioptal 4x2 pic/zi in urechea sensibila, Vit.C 15 pic.dimineata si 15 la pranz.Succes!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Întârziere în vorbire/Autism?
- 0Bebe face scaune moi
- 1Întrebare
- 1Ajutor sunt disperata! Mă întreb dacă fetița ar putea avea autism.
- 0Baietel de 1, 5 ani nu răspunde când este strigat și nu arata cu degetul
- 1Bebe nu se ridica in picioare
- 1Anxietate si frica de straini
- 1Bebe calca stramb
- 2Baietel 18 luni - autism sau nu?
- 9Fluturat cap stânga dreapta