mi s-a recomandat laparoscopia... nu este mai bine sa ma opereze clasic?
Eu am liateza biliara si medicul mi-a recomandat sa fac laparoscopie, am auzit ca laparoscopia nu-i chiar buna si este mai bine sa ma opereze clasic, adica sa ma taie si sa-mi scoata vizica biliara.
2 comentarii
Colecistectomia laparoscopica (scoaterea veziculei biliare cu ajutorul laparoscopului) este o operatie care se efectueaza de rutina in ziua de azi si nu supune pacientul la un stres chiururgical foarte mare in comparatie cu operatia clasica (operatia se realizeaza cu ajutorul unor tuburi care se introduc in abdomen). In plus recuperarea se face in aproximativ 3-7 zile. Deci daca nu exista alte complicatii va sugerez sa acceptati operatia facuta laparoscopic.
Un alt avantaj al interventiei laparoscopice este faptul ca apar mai rar complicatii postoperatorii.
E bine sa consultati cel putin 2 medici inaintea operatiei pt a vedea daca interventia chirurgicala e cea mai indicata.
E bine sa consultati cel putin 2 medici inaintea operatiei pt a vedea daca interventia chirurgicala e cea mai indicata.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Test FIT
- 3Calprotectina 57, Hemoragii oculte negativ
- 1Pot lua normix în combinație cu pilule contraceptive?
- 2Cum să-mi 'colorez' viața?
- 7Rezultat biopsie
- 1Eliminare pietre colecist (fiere)
- 6Dureri de stomac din cauza gastritei
- 4Hemoroizi persistenti
- 2Disconfort partea dreapta
- 1Colecist cotractat postprandial
