in administrarea contraceptivelor exista restrictii alimentare?
vroiam sa intreb daca in administrarea contraceptivelor exista restrictii alimentare si nu din punct de vedere al unei eventuale cresteri in greutate ci daca sunt alimente care pot reduce eficienta contraceptivului.auzisem ceva despre grefe(cum ca ar fi de preferat sa nu fie consumate) dar legat de alte medicamente decat contraceptivele.sper sa mi se raspunda cat mai curand caci sunt la primul ciclu de tratament si vreau sa fac ceea ce trebuie.
2 comentarii
Cand am apelat la un cabinet de planning, am intrebat aceeasi chestie ca si tine. in primul rand nu ai voie sa iei antibiotice, deoarece interactioneaza cu contraceptivele, iar acestea din urma nu vor mai avea acelasi efect..am auzit si eu de ananas, grefe si cam atata.Sigur stiu ca nu trebuie sa bei mult suc de ananas, ptr ca iarasi scade eficienta pilulelor.Cat despre cresterea in greutate..eu m-am cam ingrasat si nu mi-am modificat alimentatia fata de cum era inainte, insa nu te ingrasa atat de mult incat sa te deranjeze, doar 1-2 kg(depinde de caz). Problema este ca, in unele cazuri, provoaca o oarecare pofta de mancare.Trebuie doar sa poti sa te controlezi atunci cand e nevoie, atata tot.Sper sa-ti fi fost de folos
eu stiu k si unele ceaiuri calmante pot sa scada efectul... (teiul, musetelul...)dar nu cred k e valabil in toate cazurile
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Anticonceptionale
- 1Sângerări la schimbarea anticoncepționalelor
- 1Clobetazol unguent
- 2Anticonceptionale pt amanarea menstruatiei
- 1Alcool si anticoncepționale
- 1Sunt pe Diane 35 dar ciclul nu vine
- 1Pastila de a doua zi ellaone
- 1Mercilon menstruație?
- 2Întrerupere anticoncepționale
- 0Nu se mai găsesc contraceptive orale Rigevidon