Lucrare sau implant?
Buna seara
Sotul meu are dintii incisivi lipsa cu tot cu radacina de la un accident. Pana acum a avut proteza dentara iar acum ne am hotarat sa facem ceva. Am mers la un medic stomatolog si a zis ca ii pune lucrare pe structura zirconiu dar i a slefuit doar 2 dinti in lateral..credeti ca ar sustine 2 dinti o lucrare de 4? Mi se pare cam imposibil..n a vrut sa i slefuiasca si caninii sa fie totusi 2 intr o parte 2 in alta ??? Va rog sa ma ajutati cu o parere
Sotul meu are dintii incisivi lipsa cu tot cu radacina de la un accident. Pana acum a avut proteza dentara iar acum ne am hotarat sa facem ceva. Am mers la un medic stomatolog si a zis ca ii pune lucrare pe structura zirconiu dar i a slefuit doar 2 dinti in lateral..credeti ca ar sustine 2 dinti o lucrare de 4? Mi se pare cam imposibil..n a vrut sa i slefuiasca si caninii sa fie totusi 2 intr o parte 2 in alta ??? Va rog sa ma ajutati cu o parere
3 comentarii
Buna seara,
Din pacate alegerea acelor dinti ( incisivii laterali) ca fiind stalpi pentru viitoare lucrare protetica este o eroare mare. Incisivii laterali sunt dintii cu cea mai mica valoare protetica.
Varianta ideala: implanturi in locul incisivilor centrali si coroane individuale
Varianta buna: punte de la canin la canin
Rezolvare in situatia actuala: implanturi pt dintii lipsa si coroane dentare individuale pe toti 4 dinti.
Seara buna!
Din pacate alegerea acelor dinti ( incisivii laterali) ca fiind stalpi pentru viitoare lucrare protetica este o eroare mare. Incisivii laterali sunt dintii cu cea mai mica valoare protetica.
Varianta ideala: implanturi in locul incisivilor centrali si coroane individuale
Varianta buna: punte de la canin la canin
Rezolvare in situatia actuala: implanturi pt dintii lipsa si coroane dentare individuale pe toti 4 dinti.
Seara buna!
Va multumesc din suflet...asa m am gandit si eu dar mai vroiam o parere..multumesc mult! O seara frumoasa si noapte buna
Cu stima
Crina P
Cu stima
Crina P
Buna ziua,
Raspunsul colegului meu este foarte bun.
Ar fi bine sa ii urmati sfatul.
Raspunsul colegului meu este foarte bun.
Ar fi bine sa ii urmati sfatul.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Amorteala persistenta la jumatate de barbie dupa implant
- 2Acte primite dupa implanturi dentare?Consult post operator?
- 2Umflatura implant dentar
- 2Puroi implant dentar
- 3Implant
- 2Implant dentar cu aditie de os.
- 1Alternative la sistemul "All-On-X" ?
- 1Adiție de os, am rămas cu obrazul mult mai voluminos!
- 1Despre latimea coroanelor pe implant dentar
- 3Adiție osoasă la aproape 4 ani de la implanturi dentare