Lucrare sau implant?

21-11-2017
kry24
Nu este medic/terapeut
kry24
Buna seara
Sotul meu are dintii incisivi lipsa cu tot cu radacina de la un accident. Pana acum a avut proteza dentara iar acum ne am hotarat sa facem ceva. Am mers la un medic stomatolog si a zis ca ii pune lucrare pe structura zirconiu dar i a slefuit doar 2 dinti in lateral..credeti ca ar sustine 2 dinti o lucrare de 4? Mi se pare cam imposibil..n a vrut sa i slefuiasca si caninii sa fie totusi 2 intr o parte 2 in alta ??? Va rog sa ma ajutati cu o parere
3 comentarii
0
21-11-2017, ora 19:32
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna seara,

Din pacate alegerea acelor dinti ( incisivii laterali) ca fiind stalpi pentru viitoare lucrare protetica este o eroare mare. Incisivii laterali sunt dintii cu cea mai mica valoare protetica.

Varianta ideala: implanturi in locul incisivilor centrali si coroane individuale

Varianta buna: punte de la canin la canin

Rezolvare in situatia actuala: implanturi pt dintii lipsa si coroane dentare individuale pe toti 4 dinti.

Seara buna!
0
21-11-2017, ora 20:17
kry24
Nu este medic/terapeut
kry24
Va multumesc din suflet...asa m am gandit si eu dar mai vroiam o parere..multumesc mult! O seara frumoasa si noapte buna
Cu stima
Crina P
0
22-11-2017, ora 09:00
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

Raspunsul colegului meu este foarte bun.
Ar fi bine sa ii urmati sfatul.
Adaugă un comentariu / răspuns