Intrebare

20-12-2008
andrus_74
Nu este medic/terapeut
andrus_74
Aud vorbindu-se ca dupa aproximativ 2 ani de utilizare a contraceptivelor (Logest) este necesara o perioada de pauza.. Este adevarat? Daca da cat anume trebuie intrerupt si cum se procedeaza? Multumesc!
1 comentarii
0
21-12-2008, ora 11:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Il poti intrerupe cand vrei tu, de exmplu daca te gandesti ca vrei un bebelus.La cinci ani de utilizare e bine sa faci o pauza sau sa apelezi la alta metoda contraceptiva.Dar daca doresti sa faci contraceptie pe perioada lunga de ce nu-ti montezi un sterilet pe 5 sau 8 ani?Oricum, si acela il poti scoate cand doresti. Nu e toxic, nu ai mereu grija pilulii si orarului.Cand iei pilule anual trebuie sa-ti faci probele hepatice.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns