Iritație in jurul ochilor
Buna. De ceva timp mi-a apărut o iritație in jurul ochilor. Am fost la un medic dermatolog care mi-a dat de urmat un tratament cu advantan Milk și o crema de fata de la Roche-posay din gama toleriane. După ce am urmat tratamentul cu advantan timp de o săptămâna, cum mi s-a recomandat, după câteva zile eczema a reapărut și pana am ajuns din nou la alt medic am mai folosit advantan când și când. Problema dispărea pt o perioada după care din nou reapărea. Acum alt medic mi-a dat tratament cu protopic 0, 1% timp de doua săptămâni cel puțin. Pe prospectul cremei scrie sa se evite zona ochilor ori eu chiar acolo am problema, inclusiv pe pleoapa. Este in regula sa folosesc acest unguen? Am nevoie de un sfat. As atașa și poze dar observ ca nu se poate. Mulțumesc!
3 comentarii
buna ziua, Dermatita periorbitara este dificil de tratat. Se poate folosi protopic o anumita perioada, asociat cu creme dermatocosmetice-tolerence extreme de preferat. Puteti face alergie la ceva cu care veniti in contact pe maini sau la fata.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Pentru inceput excludeti orice produs cosmetic utilizat pe fata.
Tratamentul trebuie personalizat in functie de evolutie.
Dr. Corneliu DOBRE
Tratamentul trebuie personalizat in functie de evolutie.
Dr. Corneliu DOBRE
De doua luni de zile nu am mai folosit machiaj cu toate ca am observat ca atunci când port fond de ten problema se mai ameliorează. Mulțumesc mult pt răspuns.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Bubite rosi pe penis.
- 1Pete umflate pe pometi
- 1Niste fisuri pe fata linga nas
- 2Daca am o problema la unghie
- 2Psoriazis ?? sau ce seamana ms
- 1Cum scapi de demodex
- 0După 6 ani de Psoriazis și zeci de tuburi de cortizon topic
- 1Hidrosadenita sau ganglioni limfatici inflamati din cauza parazitozei
- 2Umflături pe fese
- 4Alopecie areata dupa un an de la debut