Hernie hiatala-
Hernie hiatala voluminoasa(15 cm), duodenita parcelara, esofagita de reflux. H. Pylori pozitiv. Tratament cu EMANERA, MOTILIUM 10 zile pe luna), nu mi s-a recomandat antibiotic pentru H Pylori . Trimitere catre consult la chirurgie. Intrebarea mea este trebuie obligatoriu operatie si daca se poate face laparascopic. ? Senzatia de arsura a disparut dupa tratament, balonarea la fel. Mancatul noaptea a devenit mai rar. Facusem endoscopie la cabinet gastro. Doresc sa stiu daca a mai facut cineva o astfel de interventie, cat costa ( daca se poate ) si care sunt urmarile (recuperare, disconfort, complicatii eventulal) procedurii. Multumesc anticipat pentru raspuns. Urgent!
4 comentarii
Bună ziua.
La dimensiunile acestea, se impune intervenția chirurgicală laparoscopică.
La dimensiunile acestea, se impune intervenția chirurgicală laparoscopică.
multumesc mult !Tratamentul pentru bacterie trebuie sa-l fac inainte ( nu mi l-a prescris medicul de la gastro) sau se poate face si dupa operatie?
Bună ziua.
Acest lucru vi-l va preciza medicul operator.
Acest lucru vi-l va preciza medicul operator.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Nu se gaseste medic in Romania pentrubo rezectie hepatica ?
- 2Inflamatie anala
- 3Leziunea Plexului Mezenteric
- 1După operatie hemoroizi e mai rau ca inainte
- 6Incizie fără sutura!
- 1Hemangiom vertebral la 18 ani !!! Ce pot face ?
- 1După operație de fiere!
- 2Hernie inghinala pelvin
- 17Durere Abdominala Nespecificată
- 3Fistula perianala - operatie