Interpretare ecografie mamara
Buna ziua, am făcut o ecografie mamara pt ca ma durea foarte rau sânul stâng! Din pacate problema nu ar fi la sânul stâng ci la cel drept! Mi as dori sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna ceea ce mi a scris dna doctor! San drept: infero-intern ora 5- nodul hipoecogen transsonic, omogen relativ bine conturat de 7, 2/4, 2 mm, fara semnal vascular prezent. Inframamelonar la limita cadranelor inferioare ora 6- formatiune nodulara cu contururi boselate, hipoecogena, relativ omogenă de aproximativ 2/0, 8cm, ce schiteaza in interior fine calcificari cu slab semnal vascular peri-lezional.
San stâng la limita cadranelor externe ora 3- nodul hipoecogen omogen, bine conturat de 8, 5/4, 5 mm cu axul lung paralel cu planul tegumentului. Va multumesc!
San stâng la limita cadranelor externe ora 3- nodul hipoecogen omogen, bine conturat de 8, 5/4, 5 mm cu axul lung paralel cu planul tegumentului. Va multumesc!
2 comentarii
Buna ziua
Trebuie vazute pozele si posibil investigatii suplimentare. Posibil fibroadenoame.
Ar trebui sa efectuati sonoelastografie !
Trebuie vazute pozele si posibil investigatii suplimentare. Posibil fibroadenoame.
Ar trebui sa efectuati sonoelastografie !
Ce ai mai facut pana acuma ? Ai mai facut investigatii ?
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Ac celule gastrice
- 7Analize medicale usor crescute
- 3Hemoleucograma proasta după transfuzie sânge și plasma
- 2Fier cu valoare de 27, 45 umo/l, iar limitele intre 5, 4 și 18, 6, fetita de 10 ani
- 1Igm crescut
- 0Rezultate analize
- 1Analize medicale
- 1VSH și PCR marit
- 1Rezultate biopsii endoscopie si colonoscopie
- 1interstitiu pulmonar accentuat bilateral?