Lipsa molari+premolari

08-05-2021
annymariiia
Nu este medic/terapeut
annymariiia
Bună ziua. Datorită amânării vizitelor la dentist (din diverse motive, mai ales financiare) am ramas lipsă de molari și premolari. În stânga sus și jos și dreapta jos am lipsa câte un molar și premolari iar în dreapta sus lipsește un molar. Care este cea mai bună metodă de a acoperi spațiile? În afară de implanturi, fiindcă costă f mult unul și nu-mi permit. Mulțumesc anticipat pt răspuns!
1 comentarii
0
08-05-2021, ora 15:24
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, trebuie bine analizata situatia. Posibil niste proteze mobilizabile, puntile dentare sunt cam lungi pentru zonele de edentatie intinsa ( 1 molar si 2 premolari lipsa). Se pot pune niste mentinatoare de spatiu pana luati o decizie, dintii migreaza si complica situatia intre timp.
Adaugă un comentariu / răspuns