Lipsa molari+premolari
Bună ziua. Datorită amânării vizitelor la dentist (din diverse motive, mai ales financiare) am ramas lipsă de molari și premolari. În stânga sus și jos și dreapta jos am lipsa câte un molar și premolari iar în dreapta sus lipsește un molar. Care este cea mai bună metodă de a acoperi spațiile? În afară de implanturi, fiindcă costă f mult unul și nu-mi permit. Mulțumesc anticipat pt răspuns!
1 comentarii
Buna ziua, trebuie bine analizata situatia. Posibil niste proteze mobilizabile, puntile dentare sunt cam lungi pentru zonele de edentatie intinsa ( 1 molar si 2 premolari lipsa). Se pot pune niste mentinatoare de spatiu pana luati o decizie, dintii migreaza si complica situatia intre timp.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Proteza scheletata probleme
- 2Proteza scheletata, dinti rupti
- 2Proteza scheletata
- 1Proteze fixe pe implanturi dentare
- 2Proteza dentara
- 34 dinti restanti dor, proteza telescopata imposibil de purtat
- 2A treia zi cu proteza superioara totala
- 2Dureri sau disconfort
- 2Ce tip de coroana este potrivit
- 2Edentatie totala sau se pot reconstitui