Întrebare: e normal ca după kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară?
Bună ziua,
Am 64 de ani, 1.70 m și 73 kg și am fost operată de fractură bimaleolară în data de 16.02.2021.Fixarea s-a făcut cu placă, șuruburi, o broșă și un șurub de diastază. Piciorul a fost imobilizat cu atela ghipsata până pe data de 30.04 2021, când a fost scos surubul de diastaza.
Am început să merg cu 2 cârje, iar kinetoterapia am început -o pe data de 19.05.2021.
Întrebarea mea este dacă e normal ca după o ședință de kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară. De asemenea după kineto piciorul e contractat și merg f greu.
Vă rog din suflet să-mi răspundeți. Mulțumesc mult!
Am 64 de ani, 1.70 m și 73 kg și am fost operată de fractură bimaleolară în data de 16.02.2021.Fixarea s-a făcut cu placă, șuruburi, o broșă și un șurub de diastază. Piciorul a fost imobilizat cu atela ghipsata până pe data de 30.04 2021, când a fost scos surubul de diastaza.
Am început să merg cu 2 cârje, iar kinetoterapia am început -o pe data de 19.05.2021.
Întrebarea mea este dacă e normal ca după o ședință de kineto piciorul să se învinețească f tare, să se umfle și să doară. De asemenea după kineto piciorul e contractat și merg f greu.
Vă rog din suflet să-mi răspundeți. Mulțumesc mult!
2 comentarii
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a gleznei si de studierea intregului dosar radiologic.
Doar chirurgul care v-a operat are un raspuns pertinent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica a gleznei si de studierea intregului dosar radiologic.
Doar chirurgul care v-a operat are un raspuns pertinent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Mulțumesc frumos pentru răspunsul dvs. Operația a fost reușită, medicul ortoped era încrezător că într-o lună voi merge. Unul dintre cei doi kinetoterapeuți a făcut niște tracțiuni f puternice la laba piciorului..probabil că voi renunța la acele ședințe..și voi încerca un nou centru de recuperare..Mulțumesc încă o dată!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3fractura femur migrare tija
- 1tija femurala decontata de casa de asigurari
- 3Surubul care iese din glezna
- 0Tija - dureri mari
- 5Operatie diastazis tibio-peronier
- 13Nedumerire - fractura maleolara piciorul drept sau stang/ bimaleolara?
- 2glezna cu un surub
- 1Operatie la umăr concomitent cu scoaterea șurubului de la mont
- 1Fractura bimaleolara - Recuperare
- 1Tija femur - trebuia sa o scot acum 2 ani
- 1Fractura cominutiva subtrohanteriana dreapta introducerea de tije gamma mod de recuperare
- 2Diastazis tibioperonier distal
- 0După operație de clavicula cu placa și șuruburi la cate zile pot zbura cu avionul?
- 1Fracturi + placa metalica la clavicula
- 0Extractie tijă centromedulară tibie
- 0Întârziere consolidare fractura
- 3Fractura humerus
- 3Sa scot tija din picior sau nu?
Mai multe informații despre: fractura bimaleolara tratament fractura cu tija, suruburi, placute