Întârziere consolidare fractura

31-01-2023
House2812
Nu este medic/terapeut
House2812
Bună ziua! Am mare nevoie de părerea dvs și va scriu cu speranța că voi primi un răspuns. În urma unui accident rutier în 28.04.2022, printre alte traumatisme m-am ales cu: fractura externa 1/3 distala claviculara dreapta operata (reducere deschisa si fixare interna clavicula sub control RxTV, cu 1 Hook plate + surub blocat + 1 sutub pe corticala) si fractura bifocala tibie stânga operata (reducere inchisa si fixare interna tibie stanga cu o tija centromedulara Chm O Vit 9×315mm + 1 xavor distal + i zavor proximal) ambele operate în 03.05.2022. În 15.05.2022 am fost din nou internata cu diagnosticul de tromboza venoasa profunda membru inferior stang, externata în 23.05 cu tratament anticoagulant Eliquis 5mg×2/zi tratament urmat timp de 7 luni. În 4.08 2022 mi-a fost extras șurubul de la gamba stânga pt dinamizare. Problema este ca fractura de tibie se consolidează foarte greu și am primit în luna ianuarie 2023 la 9 luni de la operație mai multe diagnostice: pseudoartroza pt care dl dr recomanda schimbarea tijei cu una mai groasa, sau chiar placa cu suruburi în timp de alte diagnostice au fost ca fractura este consolidata 50% și sa aștept ca se va consolida în timp. Am și radiografii insa nu știu cum sa vi le trimit. Mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: