glezna cu un surub

21-01-2017
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
va rog un sfat acum 3 luni si jumatate am avut o fractura de tibie si peroneu mi sa introdus in tibie tija centromedulara am avut doua suruburi jos la glezna si unu la genunchi la o luna jumatate mi sa scos un surub de jos de la glezna dela tija, la trei luni mia zis sa calc in el pe data de 9 -01-2017, dar pana acum nu am avut nici o durere dar acum a m dureri la capatu surubului de jos de laglezna si se unfla glezna cand calc pe pucior dar acel cap de surub sau ce o fj pe langa el ma doare e normal va rog un sfat?
2 comentarii
0
21-01-2017, ora 23:14
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Nu este normal sa aveti dureri, dar o jena tranzitorie ar putea exista. Surubul de fixare de jos se scoate pentru "dinamizare", adica pentru compactarea calusului (este o chestiune de tehnica chirurgicala pe care nu este necesar sa o cunoasteti neaparat). In orice caz aceasta a fost o procedura corecta.
Trebuie insa facut un control clinic si radiologic la medicul care v-a operat.
Cu stima
SL Univ. DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
22-01-2017, ora 15:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu am pus "cateva" tije intramedulare in viata mea. care model are surubul de dinamizare la nivelul gleznei? pentru ca eu pana acum am vazut si am pus numai modele care aveau surubul de dinamizare in partea superioara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.