Constipatie severa - efect indirect de la probleme cu glanda pituitara
Buna ziua,
As aprecia enorm un sfat sau o parere avizata.
Am 35 de ani, locuiesc in afara tarii si ma lupt de ani buni cu probleme gastroenterologice.Cele mai severe sunt : constipatia, balonarea si cateodata ragaieli de cate 30 minute.
in 2020 am avut un control complet gastro (RMN intestin subtire, endoscopie, colonoscopie) si diverse analize generale. Totul ok, inclusiv test de boala celiaca, doar deficit de acid folic.
in 2021 in urma altor investigatii diferite mi s-a gasit un adenom pituitar de 5 mm, cel mai probabil ratclife cyst. In literatura de specialitatea unul din simptomele principale sunt probleme gastroenterologice, in special constipatia.
Sunt intr-o situatie blocanta momentan, pentru ca echipa multidisciplinara pentru glanda pituitara vrea sa ma evalueaza peste 1 an pentru ca nu am dereglari majore de hormoni, iar specialistul gastroenterolog vrea sa ma scoata de la clinica dansului pentru ca toate investigatiile au iesit OK si mi se amana evaluarea finala la fiecare 3-6 luni.
Temporar doctorul de familie mi-a prescris Orlistat care ma ajuta intr-o oarecare masura, dar de luna viitoare mi se va opri prescriptia pentru ca scopul acestei pastile nu e remediu impotriva constipatiei.
Sunt la capatul puterilor, orice sfat / sugestie e binevenita pentru a controla simptomele gastro pana probabil peste 1 an voi fi evaluata de echipa multidisciplinara de la pituitara si probabil (sper) sa imi scoata acest chist de la glanda pituitara.
Va multumesc in avans.
As aprecia enorm un sfat sau o parere avizata.
Am 35 de ani, locuiesc in afara tarii si ma lupt de ani buni cu probleme gastroenterologice.Cele mai severe sunt : constipatia, balonarea si cateodata ragaieli de cate 30 minute.
in 2020 am avut un control complet gastro (RMN intestin subtire, endoscopie, colonoscopie) si diverse analize generale. Totul ok, inclusiv test de boala celiaca, doar deficit de acid folic.
in 2021 in urma altor investigatii diferite mi s-a gasit un adenom pituitar de 5 mm, cel mai probabil ratclife cyst. In literatura de specialitatea unul din simptomele principale sunt probleme gastroenterologice, in special constipatia.
Sunt intr-o situatie blocanta momentan, pentru ca echipa multidisciplinara pentru glanda pituitara vrea sa ma evalueaza peste 1 an pentru ca nu am dereglari majore de hormoni, iar specialistul gastroenterolog vrea sa ma scoata de la clinica dansului pentru ca toate investigatiile au iesit OK si mi se amana evaluarea finala la fiecare 3-6 luni.
Temporar doctorul de familie mi-a prescris Orlistat care ma ajuta intr-o oarecare masura, dar de luna viitoare mi se va opri prescriptia pentru ca scopul acestei pastile nu e remediu impotriva constipatiei.
Sunt la capatul puterilor, orice sfat / sugestie e binevenita pentru a controla simptomele gastro pana probabil peste 1 an voi fi evaluata de echipa multidisciplinara de la pituitara si probabil (sper) sa imi scoata acest chist de la glanda pituitara.
Va multumesc in avans.
1 comentarii
Buna ziua.
Beti lichide suficiente in timpul zilei si luati ulei de parafina cate o lingurita inainte de mese.
Beti lichide suficiente in timpul zilei si luati ulei de parafina cate o lingurita inainte de mese.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Test FIT
- 3Calprotectina 57, Hemoragii oculte negativ
- 1Pot lua normix în combinație cu pilule contraceptive?
- 2Cum să-mi 'colorez' viața?
- 7Rezultat biopsie
- 1Eliminare pietre colecist (fiere)
- 6Dureri de stomac din cauza gastritei
- 4Hemoroizi persistenti
- 2Disconfort partea dreapta
- 1Colecist cotractat postprandial
