Tăietură în zona genunchiului
Bună ziua !
Joi ( 12 august ) m-am tăiat într-un fier, în urma tăieturii am ajuns la spital și am plecat de acolo cusut, după mine rana s-a recuperat foarte bine, are coajă, nu am avut nici un fel de durere până acum, pot să merg ( dar evit să îndoi piciorul ). Uneori îmi sângerează foarte puțin ( o picătură, două ) pe lângă firele de cusătură. Piciorul încă este... puțin umflat, aș vrea să știu dacă este normală sângerarea și umflătura și să vă întreb dacă ar fi ok să conduc în starea asta ? Pot atașa poze cu evoluția rănii dacă este nevoie
Vă mulțumesc
Joi ( 12 august ) m-am tăiat într-un fier, în urma tăieturii am ajuns la spital și am plecat de acolo cusut, după mine rana s-a recuperat foarte bine, are coajă, nu am avut nici un fel de durere până acum, pot să merg ( dar evit să îndoi piciorul ). Uneori îmi sângerează foarte puțin ( o picătură, două ) pe lângă firele de cusătură. Piciorul încă este... puțin umflat, aș vrea să știu dacă este normală sângerarea și umflătura și să vă întreb dacă ar fi ok să conduc în starea asta ? Pot atașa poze cu evoluția rănii dacă este nevoie
Vă mulțumesc
7 comentarii
Bună ziua.
Nu e ceva grav să sângereze puțin și să fie umflat.
Țineți pungă cu gheață peste genunchi și stați cât mai des cu piciorul în poziție elevată.
Acum, fiind 8 zile PO situația ar trebui să fie mai bună.
Nu e ceva grav să sângereze puțin și să fie umflat.
Țineți pungă cu gheață peste genunchi și stați cât mai des cu piciorul în poziție elevată.
Acum, fiind 8 zile PO situația ar trebui să fie mai bună.
Vă mulțumesc pentru răspuns, aș vrea totuși să știu dacă pot conduce așa ? Nu mă doare, nu mă jenează atât îmi e frică să nu desfac rana cumva
Buna ziua.
Eu nu stiu ce dimensiuni are rana, dar precaut ar fi sa treaca minim 2 saptamani.
Eu nu stiu ce dimensiuni are rana, dar precaut ar fi sa treaca minim 2 saptamani.
Vă mulțumesc pentru răspuns,
M-a văzut astăzi o doamnă asistentă din vecini și a observat că în zona cusăturilor eram puțin umflat, mi-a dezinfectat rana cu spirt, și-a dezinfectat mâinile și a apăsat ușor pe umflături ca într-un final să văd că într-un colț a început să curgă sânge, printre șuroaiele de sânge erau și câteva cheaguri de sânge. Este normal sau ar trebui să mă duc la medic ?
M-a văzut astăzi o doamnă asistentă din vecini și a observat că în zona cusăturilor eram puțin umflat, mi-a dezinfectat rana cu spirt, și-a dezinfectat mâinile și a apăsat ușor pe umflături ca într-un final să văd că într-un colț a început să curgă sânge, printre șuroaiele de sânge erau și câteva cheaguri de sânge. Este normal sau ar trebui să mă duc la medic ?
Buna ziua.
Țineți pungă cu gheață peste genunchi și stați cât mai des cu piciorul în poziție elevată.
Rana trebuie pansata, daca s-a facut acea evacuare.
Țineți pungă cu gheață peste genunchi și stați cât mai des cu piciorul în poziție elevată.
Rana trebuie pansata, daca s-a facut acea evacuare.
Bună seara,
După 3 zile de evacuări încă se mai formează cheaguri de sânge în interior. Să mă duc la medic ?
După 3 zile de evacuări încă se mai formează cheaguri de sânge în interior. Să mă duc la medic ?
Buna ziua.
Nu prea inteleg ce evacuari sunt astea.
Dr daca rana secreta printre fire, da.
Nu prea inteleg ce evacuari sunt astea.
Dr daca rana secreta printre fire, da.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Nu se gaseste medic in Romania pentrubo rezectie hepatica ?
- 2Inflamatie anala
- 3Leziunea Plexului Mezenteric
- 1După operatie hemoroizi e mai rau ca inainte
- 6Incizie fără sutura!
- 1Hemangiom vertebral la 18 ani !!! Ce pot face ?
- 1După operație de fiere!
- 2Hernie inghinala pelvin
- 17Durere Abdominala Nespecificată
- 3Fistula perianala - operatie