Ecoli - Shiga Toxin - Colon iritabil
Buna ziua.
In urma cu 2 luni am consumat dintr un mall ceva de mancare tip fast food cu carne de pui. La 40 de minute dupa am avut 2 episoade de diaree cu foarte mult mucus.
Am stat asa vro sap, timp in care am luat imodium si smecta.
Văzând ca nu se ameliorează am mers la un consult de gastro. Doamna doctor mi a dat un regim de 2 sap si pe langa de facut analize, ciprocultura extinsă, calprotectina, hemograma si test hemocult.
Timp de 2 sap am tinut dieta, si am slabit 2 kg.
Dupa au venit analizele, e-coli cu Shiga toxin, calprotectina 56, analize sange bune, testul hemocult negativ.
Am urmat tratament dupa antibiograma, o saptamana dupa ce l am terminat m am simtit bine, dupa simptomele au revenit.
-scaune moi / diaree cu mucus ( galbene, rar maro )
- scaune dese 2-3-4 pe zi (primul fiind mereu mai uscat)
- bolborisisme si senzatie de bolovani in burta
- intepaturi in spate si laterale
- senzatia de greata si voma uneori
- scaunul are forma dar se dizolva uneori in vasul de toaleta si pluteste, nu are densitate.
Am facut si analize la pancreas si rinichi. Totul Ok.
Am mai facut 3 ecografii abdominale si o radiografie abdominala, totul Ok.
Am fost văzută de 4 gastro-enterologi, toti cu aceleasi raspuns … colon iritabil postinfectios si o disbioza.
Am luat normix, Metronidazol, preobiotice.
Dureri numai am, bolborosismele au inceput sa dispara, dar scaunele sunt incontinuare pe dos, orice as manca. Si pentru ca aveam insomnii am fost si la psihiatru.
Mai este cineva cu simptome de genu?
Mentionez ca am 29 de ani.
In urma cu 2 luni am consumat dintr un mall ceva de mancare tip fast food cu carne de pui. La 40 de minute dupa am avut 2 episoade de diaree cu foarte mult mucus.
Am stat asa vro sap, timp in care am luat imodium si smecta.
Văzând ca nu se ameliorează am mers la un consult de gastro. Doamna doctor mi a dat un regim de 2 sap si pe langa de facut analize, ciprocultura extinsă, calprotectina, hemograma si test hemocult.
Timp de 2 sap am tinut dieta, si am slabit 2 kg.
Dupa au venit analizele, e-coli cu Shiga toxin, calprotectina 56, analize sange bune, testul hemocult negativ.
Am urmat tratament dupa antibiograma, o saptamana dupa ce l am terminat m am simtit bine, dupa simptomele au revenit.
-scaune moi / diaree cu mucus ( galbene, rar maro )
- scaune dese 2-3-4 pe zi (primul fiind mereu mai uscat)
- bolborisisme si senzatie de bolovani in burta
- intepaturi in spate si laterale
- senzatia de greata si voma uneori
- scaunul are forma dar se dizolva uneori in vasul de toaleta si pluteste, nu are densitate.
Am facut si analize la pancreas si rinichi. Totul Ok.
Am mai facut 3 ecografii abdominale si o radiografie abdominala, totul Ok.
Am fost văzută de 4 gastro-enterologi, toti cu aceleasi raspuns … colon iritabil postinfectios si o disbioza.
Am luat normix, Metronidazol, preobiotice.
Dureri numai am, bolborosismele au inceput sa dispara, dar scaunele sunt incontinuare pe dos, orice as manca. Si pentru ca aveam insomnii am fost si la psihiatru.
Mai este cineva cu simptome de genu?
Mentionez ca am 29 de ani.
4 comentarii
Am repetat coprocultura extinsă si a fost negativă.
Buna ziua.
Nu ar fi rau sa faceti si o colonoscopie.
Nu ar fi rau sa faceti si o colonoscopie.
Nu cred, tumorile maligne apar majoritar la varste inaintate, dar trebuie mers cu diagnosticul diferential din aproape in aproape.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Test FIT
- 3Calprotectina 57, Hemoragii oculte negativ
- 1Pot lua normix în combinație cu pilule contraceptive?
- 2Cum să-mi 'colorez' viața?
- 7Rezultat biopsie
- 1Eliminare pietre colecist (fiere)
- 6Dureri de stomac din cauza gastritei
- 4Hemoroizi persistenti
- 2Disconfort partea dreapta
- 1Colecist cotractat postprandial
