Colesterol hdl scazut
Salut. Acum 3 luni mi-am facut niste analize la colesterol si mi-a iesit ldl 134 si hdl 45, am tinut un regim cu carbohidrati mai ales..legume in special cartofi, mult ovaz dar mai bagam si dulciuri din cand in cand, si faceam mers aerobi 60 minute pe zi, am slabit 13 kg
Acum mi am refacut analiza a scazut ldl dar a scazut si hld de la 45 la 35 la limita de risc crescut.
Ce sa fac acuma? Ce sa mananc, am inteles ca semintele de in sunt bune si nucile..uleiul de masline..dar si carnea rosie, untul..mezeluri dar nu prea mai vreau sa mananc iar mezeluri.
Am nevoie de o dieta echilibrata sau ceva ?
Acum mi am refacut analiza a scazut ldl dar a scazut si hld de la 45 la 35 la limita de risc crescut.
Ce sa fac acuma? Ce sa mananc, am inteles ca semintele de in sunt bune si nucile..uleiul de masline..dar si carnea rosie, untul..mezeluri dar nu prea mai vreau sa mananc iar mezeluri.
Am nevoie de o dieta echilibrata sau ceva ?
1 comentarii
Pai mananca echilibrat, carne slaba fripta sau fiarta, piept de pui fara piele, paine integrala, doua fructe pe zi doar, mai multe legume proaspete, mancare gatita din legume fara ulei mult si fara carne grasa, supe de legume, lactate degresate, iaurt, lapte, branza dar aia mai cu masura ca are grasime mai multa, cateva bucatele de nuca zilnic ptr grasimi sanatoase, 2 oua pe saptamana.
Fa-ti mese din chestiile astea.
Si vezi cum e HDL-ul, LDL-ul cum mai e ? Ca n-ai zis si de ldl.
Si intreaba si medicul de familie ce si cum. Poate ai nevoie si de un tratament ceva.
Fa-ti mese din chestiile astea.
Si vezi cum e HDL-ul, LDL-ul cum mai e ? Ca n-ai zis si de ldl.
Si intreaba si medicul de familie ce si cum. Poate ai nevoie si de un tratament ceva.
Alte subiecte recente din această secțiune: