candidoza genitala - cauze?
10 comentarii
Candidoza genitală apare prin modificarea climatului vaginal, astfel încât se creează condiţii pentru înmulţirea excesivă a ciupercilor.
Alte cauze ar mai fi diabetul, utilizarea anticonceptionalelor, deficitul de fier din sindroamele anemice, imunodepresia din diverse boli (HIV-SIDA, TBC, neoplazii, etc) sau datorata tratamentului cu imunosupresoare pentru alte afectiuni.
In urma actului sexual protejat partenera prezinta la nivelul vaginului o secretie alba gelatinoasa destul de abundenta. Eu zic ca e normal, dar mi-au aparut la baza penisului bubite rozalii de forma si dimensiunea cosurilor (cu punct alb in interior - sunt tari si deloc dureroase). Nu s-au inmultit pana acum, urmaresc evolutia lor, dar as dori sa stiu ce ar trebui sa fac inainte sa fie prea tarziu si cam ce ar putea fi. Astept raspunul Dvs. Apelez la Dr. M.D si Midorin42 care vad ca intr-adevar raspund prompt la solicitarile noastre.
Am pus si cateva poze:
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/1.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/2.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/3.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/4.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/5.jpg
Am pus si cateva poze:
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/1.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/2.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/3.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/4.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/5.jpg
Cea mai reprezentativa:
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/0.jpg
http://www.geocities.com/fghsgvgfd/0.jpg
pozele de mai sus nu mai merg... nu stiu ce s-a intamplat. Le-am skimbat adresa si acum sunt la : http://fghsgvgfd.angelfire.com/temp/forum.html
Salut.. Mi-au aparut cateva bubite si rosi si cu putin alb deloc dureroase sau altceva... Vreau sa stiu de ce sau ce am de facut...
Buna ziua, sunt casatarita de 3 ani
Acum 3 zile sotului meu iau aparut niste bubite rosi si are mancarimi si azi dimineata a inceput sa ma usture si pe mine si am o mancarime, care ar fi problema si ce tratament ar trebui sa urmam?
Acum 3 zile sotului meu iau aparut niste bubite rosi si are mancarimi si azi dimineata a inceput sa ma usture si pe mine si am o mancarime, care ar fi problema si ce tratament ar trebui sa urmam?
Pot folosi inelul nuvaring împreuna cu tratamentul pt candidoza vaginala!?
Buna ziua. Am fost la doctor la control si mi-a dat o schema de tratament. Dar nu mai stiu sigur daca am inteles eu bine.. Tantum Rosa poate sa foloseasca si partenerul pentru spalaturi? Pe net si pe prospect scrie numai pentru femei.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6nu stiu ce sa mai fac, am avut o candida si a revenit
- 2candida, aparent fara remediu!
- 2ce boala genitala are aceste simptome ?
- 46Candida - o boala normala?
- 4candida
- 7candida - dupa orice tratament revine
- 36Candidoza- - dusmanul- vietii sexuale
- 4candidoza la barbati! - urgent!
- 7Candida reaparuta
- 2am candida?
- 3de 4 zile am inceput sa am mancarimi in zona genitala, usturimi, rosata, secretia a devenit ciudata
- 2Problema mare cu secretiile :(
- 29e ok acest tratament pt candida?
- 2cum scap de candida spp si staphilococcus aureus?
- 2ulei de cimbru impotriva candidei
- 3Tratament CANDIDA
- 3Candidoza la barbati
- 0Balanita
- 0candida recurenta
- 0Candida si leptotrix
Mai multe informații despre: Candidoza genitala
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: