Colesterol marit, TGP si trigliceridele, cum se pot scadea?
Am facut analizele pentru angajare, unde am nevoie de rezultate stricte.
Colesterolul negativ mi-a iesit 253, 5 - limita maxima admisa fiind 200, TGP - 210, 3(la o limita tot de 200), trigliceridele(val.48, 9 - limita fiind 44). Trebuie sa reiau analizele in 2 saptamani si ele trebuie sa fie in limitele normale, altfel ratez angajarea. Precizez faptul ca analizele de Hepatita B si C au aratat ca nu am asa ceva.
Cum as putea scadea valorile in 2 sapt.?
Colesterolul negativ mi-a iesit 253, 5 - limita maxima admisa fiind 200, TGP - 210, 3(la o limita tot de 200), trigliceridele(val.48, 9 - limita fiind 44). Trebuie sa reiau analizele in 2 saptamani si ele trebuie sa fie in limitele normale, altfel ratez angajarea. Precizez faptul ca analizele de Hepatita B si C au aratat ca nu am asa ceva.
Cum as putea scadea valorile in 2 sapt.?
3 comentarii
regimul alimentar si miscarea sant principali daunatori ai colesterolului.Plimbate in aer liber zilnic 10 km.
Mananca multe zarzavaturi si peste oceanic gras, sa nu-ti lipseasca usturoiul zilnic.nu consuma carne de porc nici preparate.fa o cura cu beta 3 ulei de samon.Daca te tii de acestea sa-mi spui si mie cum va fi peste 2 saptamani.succes.
Mananca multe zarzavaturi si peste oceanic gras, sa nu-ti lipseasca usturoiul zilnic.nu consuma carne de porc nici preparate.fa o cura cu beta 3 ulei de samon.Daca te tii de acestea sa-mi spui si mie cum va fi peste 2 saptamani.succes.
Bogdan, eu am colesterol de 5-6 ani, cand creste cand scade.Prima data cand mi-a aparut medicul de familie mi-a spus ca nu o sa-mi dea pastile ca sa incerc cu regim si mi-a scazut dar nu mult iar de atunci am inceput tratamentul pentru colesterol si trigliceride, cand scade una creste alta.Anul trecut am reusit sa ajung in limite normale cu colesterolul dar tri.le au ramas tot mari.Tin regim fara prajeli, mananc numai carne de pui sau vita fiarta, legume fierte sau la gratar, peste slab [in special salau]salate la care pun doar un strop de ulei de masline.Parerea mea este mai bine sa mergi la medicul de familie si vezi ce spune si el.Sanatate si bafta la angajare.
Multumesc pentru sfaturi! E necesar sa ajung in limite normale. Am mai citit despre regimul alimentar, care trebuie sa cuprinda citrice, in special grapefruit, mere. Ma gandeam pe langa acesta si la un supliment medicamentos. Ceaiul Hepatic 2 am inteles ca ar ajuta.
Trebuie sa las tigarea si cafeaua?De fumat fumez cam un pachet pe zi, dar la cafea - beau jumatate de ceasca, restul lapte, cu 2 lingurite de zahar (pe ultimul vreau sa il elimin).
Multumesc inca o data!
Trebuie sa las tigarea si cafeaua?De fumat fumez cam un pachet pe zi, dar la cafea - beau jumatate de ceasca, restul lapte, cu 2 lingurite de zahar (pe ultimul vreau sa il elimin).
Multumesc inca o data!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Ac celule gastrice
- 7Analize medicale usor crescute
- 3Hemoleucograma proasta după transfuzie sânge și plasma
- 2Fier cu valoare de 27, 45 umo/l, iar limitele intre 5, 4 și 18, 6, fetita de 10 ani
- 1Igm crescut
- 0Rezultate analize
- 1Analize medicale
- 1VSH și PCR marit
- 1Rezultate biopsii endoscopie si colonoscopie
- 1interstitiu pulmonar accentuat bilateral?