episod psihotic cu sindrom schizofrenic
acum 2 ani am primit un astfel de diagnostic.acum "delirurile mistice" mi-au trecut, insa sunt ca o leguma :nu mai pot face nimic si sunt foarte deprimata...tot ce fac toata ziua e sa ma gandesc ca sunt un parazit care traieste degeaba si am ganduri de sinucidere...inainte de a ma imbolnavi am terminat facultatea de matematica si acum nici nu pot sa ma gandesc sa lucrez in domeniu pentru ca intru in panica.Nu stiu ce sa fac...nu ma pot reintegra in societate nicicum si caut totusi solutii si persoane care au trecut prin asa ceva si au reusit sa depaseasca(sau nu )momentul sau sfatul unui medic
1 comentarii
draga mea marta, si eu am schizofrenie, si eu am avut delir mistic cu halucinatii auditive legate de biserica.
Eu nici nu am putut face o facultate ca m-am imbolnavit la 16 ani, acum avand 33.
draga mea, eu ama vut trei tentative de suicid, este o prostie, chiar nu merita sa faci asa ceva.
gandeste-te ca toti murim odata, de ce sa nu ne traim viata?
Eu la a treia tentativa de suicid am zis, la spalaturile stomacale" ce bine ca traiesc!" si eu nu imi mai aduc aminte, mama mi-a zis. asta era prin 2001.
Nu pot lucra, dar ma ajuta ai mei.
se pot face multe lucruri acasa. eu vad asta acum ca pe un privilegiu ca sunt libera sa ma plimb cand vreau!
Am si eu momente cand imi este foarte rau, de exemplu ieri toata ziua inainte de furtuna credeam ca nu mai rezist, imi era extrem de rau dar am luat jumatate de carbamazepina, un rudotel si zyprexa de 5 mg.
decalate, nu toate o data.
stiu ca boala e grea, dar ai si momente cand iti e chiar foarte bine si aceste momente pot tine chiar ani de zile.
Eu stiu cum e dar te rog din suflet, alunga gandul sinuciderii, asta nu e de la Dumnezeu ci de la cel rau care ar vrea sa te piarda. Nu are putere, Dumnezeu este mult mai tare! am vazut pe pielea mea!
Scrie-ti pe o hartie motivele de multumire, ai sa vezi ce multe sunt!
sanatate multa!
Eu nici nu am putut face o facultate ca m-am imbolnavit la 16 ani, acum avand 33.
draga mea, eu ama vut trei tentative de suicid, este o prostie, chiar nu merita sa faci asa ceva.
gandeste-te ca toti murim odata, de ce sa nu ne traim viata?
Eu la a treia tentativa de suicid am zis, la spalaturile stomacale" ce bine ca traiesc!" si eu nu imi mai aduc aminte, mama mi-a zis. asta era prin 2001.
Nu pot lucra, dar ma ajuta ai mei.
se pot face multe lucruri acasa. eu vad asta acum ca pe un privilegiu ca sunt libera sa ma plimb cand vreau!
Am si eu momente cand imi este foarte rau, de exemplu ieri toata ziua inainte de furtuna credeam ca nu mai rezist, imi era extrem de rau dar am luat jumatate de carbamazepina, un rudotel si zyprexa de 5 mg.
decalate, nu toate o data.
stiu ca boala e grea, dar ai si momente cand iti e chiar foarte bine si aceste momente pot tine chiar ani de zile.
Eu stiu cum e dar te rog din suflet, alunga gandul sinuciderii, asta nu e de la Dumnezeu ci de la cel rau care ar vrea sa te piarda. Nu are putere, Dumnezeu este mult mai tare! am vazut pe pielea mea!
Scrie-ti pe o hartie motivele de multumire, ai sa vezi ce multe sunt!
sanatate multa!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 9Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 1Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 3Pronoia? Delir paranoid?
- 6Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata
- 7Tratamentul psihiatric si gura uscata aproape tot timpul
- 9În atenția tuturor psihologilor, psihiatrilor și nu numai...
