'uscaciune ochi'

17-12-2013
danimami
Nu este medic/terapeut
danimami
Buna seara tuturor! Problema cu care ma confrunt de mai bine de un an( iunie 2012) este urmatoarea: a debutat cu o conjunctivita, cel putin asa am crezut - ochi inflamati, inrositi, care curgeau. am facut tratament cu TOBRADEX, picaturi. Apoi FLOXAL. Nu s-a rezolvat. Apoi a aparut si o alta problema: pleoape grele, iar noaptea cand ma trezeam din somn ( destul de des, din 2 in 2 ore ma trezeam, dorm foarte prost si ma feresc sa iau medicamente de somn) nu reuseam sa imi deschid ochii, trebuia sa trag de pleoape si...m-am speriat. Am revenit la oftalmolog in oct 2012, mi s-a recomandat o analiza la spital Cantacuzino, care nu a evidentiat nici o infectie. Am luat NEUTRO TOTAL si SYSTANE picaturi. Nu s-a rezolvat nimic: in continuare pleoape grele, ochi iritati si rosii, imi curg ochii cand stau in curent, frig, aer conditionat. Tratament cu BETABIOPTAL pic, intrerupt de SYSTANE BALANCE. Probelma persista. In dec 2012, control: urmeaza tratament cu SYSTANE GEL DROPS. Daca nu se rezolva problema cu deschiderea ochilor peste noapte mi s-a recomandat sa fac un examen neurologic. Sindromul de pleoape grele persista, ochi rosii la fel. In ianuarie 2013, am facut o electromiograma, caci m-am speriat, nu cumva sa am vreo problema neurologica(miastenie)( internetul m-a speriat). Electromiograma a iesit ok. Am continuat consultatii la oftalmo, mi s-a pus diagnostic de uscaciune glob ocular: tratament OPTIVE picaturi, HYABAK, LACRIVASC GEL, SYSTANE GEL DROPS. In continuare aveam ochii inflamati, iar cand stateam in curent, aer conditionat ochii erau inflamati, noaptea mi se lipeau pentru ca imi curgeau, si nu se deschideau singuri, trebuia sa trag de pleoape sa ii deschid, dimineata ma trezeam cu ochii rosii de parca as fi plans incontinuu!; iar seara dupa ora 20.00, imi simteam ( si le simt si acum)pleoapele grele, imi venea sa ii inchid, ca si cum mi se face brusc somn. Am ajuns si la spitalul Universitar: BLU GEL, SYSTANE ULTRA, SYSTANE GEL DROPS. Mi s-au facut si niste investigatii pentru glaucom( mama mea are si fratele meu la fel). Testele au iesit ok! Mi s-a recomandat sa pun lacrimi artificiale si sa revin la control peste 1 an( adik in mai 2014). De atunci( mai 2013), picaturi de ochi, nu aceleasi, diferite, asta ca sa le testez sa vad care corespund mai bine( asa mi-a spus dna doctor). Le-am alternat, insa degeaba! Culmea este ca atunci cand imi pun aceste lacrimi artificiale, ochii ma ustura iar cateodata parca am nisip in ochi! La fel cand stau in curent, aer conditionat, ochii se inrosesc, imi curg, mi se lipesc...nu stiu ce sa mai fac! acum folosesc picaturi HYPERMELOZA-P. Le folosesc ori de cate ori am nevoie pe zi. Daca cineva s-a confruntat cu o astfel de problema si a rezolvat macar partial, am rugamintea sa imi dea un sfat, unde sa ma adresez, carui medic! Mentionez ca am 52 de ani. tensiunea oculara =12 (la ambii ochi)( 30 mai 2013). Folosesc calculatorul mult. Si...cam atat! Si...va multumesc daca veti avea rabdare sa cititi toata aceasta problema a mea! O seara frumoasa va doresc tuturor si Sarbatori Fericite!
2 comentarii
0
27-11-2016, ora 04:24
florinexu
Nu este medic/terapeut
florinexu
Buna dimineata danimami,

Am avut o perioada ochii inflamati. Dimineata cand ma sculam ma stergeam la ochi si simteam ca aveam nisip. Niste particule fine ca de nisip scotem cu degetul. Am fost la doctor la spitalul de ochi de la Lahovari si mi-au dat un unguient si picaturi TOBRADEX. Mi-au facut bine insa am observat ca atunci cand mananc mult patesc asta. Sunt un pofticios la mancare si de cand nu mai mananc nimica dupa ora 6 iar in cursul zilei consum paine putina, nu mai imi apare la ochi aceste inflamatii. Nu-mi dau seama care este fenomenul insa de cand respect acest program si consum minim 2 litri de apa plata pe zi, nu mai imi apare. La ora 22 ma bag la somn, obligatoriu si dorm foarte bine.Cand mancam tarziu in noapte nu dormeam bine, ca de exemplu acuma cand nu am respectat programul sa nu mai mananc tarziu si uite ca nu mai pot dormii de la ora asta...
Sper sa-ti fie de folos cu ceva raspunsul meu.
Sarbatori fericite!
0
28-01-2017, ora 08:03
danimami
Nu este medic/terapeut
danimami
Multumesc mult pentru raspuns. Este perfect ca ai ales o varianta cat mai sanatoasa de trai si ce este grozav este ca te ajuta! Eu inca ma confrunt cu problema mea si am un tratament pe viata...ca sa zic asa. Ultimul control de specialitate mi-a confirmat diagnosticul de uscaciune oculara. Am constatat insa ca nu trebuie sa mai folosesc atat de des picaturile de ochi, le folosesc mai mult seara. Iti doresc un an bun cu sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: