2 pastilute uitate, din blistere diferite | Forumul Medical ROmedic

2 pastilute uitate, din blistere diferite

10-03-2012
delia.nistor
Nu este medic/terapeut
delia.nistor
Buna dimineata,

Am incercat sa gasesc un raspuns pentru aceasta problema, pentru a nu incarca forumul cu intrebari redundante, dar cautarea mea nu a avut succes.
Iau anticonceptionale de 4 ani, am inceput cu Yasmine, am trecut la Jeanine, iar de 4-5 luni folosesc Yaz.
In general uit extrem de rar, dar cred ca sa recuperez, am uitat acum destul: am pierdut (da.. efectiv nu am mai gasit-o) pastila din ziua 21, si am ales sa trec la comprimatul alb pentru o zi, pentru ca apoi sa incep o noua folie (pentru a-mi pastra ziua saptamanii de incepere). Am avut un contact sexual a doua zi (am inceput deja noua folie), fara protectie suplimentara, si ca sa fie toate bune si frumoase, am uitat pastila din ziua 5 (prima saptamana) din noua folie, pe care am luat-o impreuna cu cea din ziua a 6-a. Stiu ca trebuie sa folosesc o metoda de bariera pentru urmatoarele 7 zile, dar intrebarea mea este daca trebuie sa imi fac griji pentru acel contact sexual dintre cele 2 pastile neluate la timpul potrivit.

Multumesc si toate cele bune,

Delia Nistor
4 comentarii
0
10-03-2012, ora 15:29
delia.nistor
Nu este medic/terapeut
delia.nistor
Am uitat sa precizez ca am ales inceperea noului blister, desi mai aveam 3 pastile active pentru ca am mers pe aceasta varianta din proespect:
"2. Puteti, de asemenea, sa opriti administrarea comprimatelor active de culoare roz-deschis si sa treceti direct la cele 4 comprimate placebo de culoare alba (inainte sa luati comprimatele placebo, notati-va ziua in care ati uitat comprimatul). Daca doriti sa incepeti un nou blister in ziua in care ati inceput intotdeauna, luati comprimatele placebo timp de mai putin de 4 zile.
Daca urmati una din aceste doua recomandari, veti ramane protejata impotriva sarcinii".
Iar intrebarea mea a aparut in conditiile in care pe prospect scrie ca la o pastila uitata in prima saptamana, cu un contact sexual in saptamana precedenta (eu am avut in prima zi a blisterului), trebuie contactat medicul (nu pot da acum de el, din acest motiv apelez la forum).
0
10-03-2012, ora 18:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabilitatea unei sarcini este foarte mica, deoarece ati luat pilula uitata a doua oara, iar contactul sexual a avut loc cu 5 zile inaintea uitarii. Dupa 5 zile, este aproape imposibil ca numarul spermatozoizilor mobili sa mai fie suficient pentru o fecundatie.
0
10-03-2012, ora 19:11
delia.nistor
Nu este medic/terapeut
delia.nistor
Multumesc frumos pentru raspuns. Si nu este nicio problema cu faptul ca am avut contactul dupa sarit peste ultimele 4 pastilute active si am trecut la noul blister? Stiu ca scrie ca este in regula pe prospect, dar nu strica niciodata o a doua opinie.

O seara cat mai placuta si multa sanatate :)
0
11-03-2012, ora 19:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu este o problemă ori de câte ori scurtăm pauza. Problemă poate fi când lungim pauza dintre folii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce nu avem amintiri din primii 3 ani de viață?
  • GreÈ™eli în utilizarea pilulelor anticoncepÈ›ionale
  • E normal să uiÈ›i ce ai făcut ieri?
  • Lapsus - ce este, de ce apare È™i ce poate însemna
  • Când uitarea devine patologică?
  • Combinarea a două strategii de învățare reprezintă cheia succesului pentru reÈ›inerea mai uÈ™oară a informaÈ›iilor
  •