A 2 operatie de hernie de disc L4 L5

23-06-2018
1AL
Nu este medic/terapeut
1AL
Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati
Am 24 de ani la varsta de 18 ani in anul 2012 am avut prima operatie de hernie de disc si acum la 24 de ani mai exact pe 23 mai 2018 a 2 operatie. Toate bune am mers normal cu usoare dureri dupa 3 saptamani intr o dimineata nu mam putut ridica din pat aveam dureri ingrozitoare in picior in coapsa ca si cum ar fi carcei, am crezut ca mia paralizat piciorul.de la genunchi in jos nu il simt deloc mii amortit doar partea din fata in spate simt tot.am stat 9 zile la pat.ieri am facut un alt RMN si azi doctorul mia spus ca totul este in regula nu am nici un nerv afectat, operatia a decurs normal si nu stie ce ar putea fi.
Luni ar trebui sa ma duc sa fac o oscilometrie si o ecografie doppler banuieste ca poate fi vorba despre niste vene poate un cheag de sange.
Nu isi poate explica durerea si amorteala
Va rog frumos sa ma ajutati nu stiu ce sa mai fac vreau sa merg din nou
Multumesc
5 comentarii
0
24-06-2018, ora 14:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui un examen electrofiziologic la neurolog pentru a depista de unde vine amorteala. aveti si scadere de forta musculara (pareza)?
daca aveti RMN-ul puteti sa mi-l trimiteti pe adresa mea de mail
0
24-06-2018, ora 15:32
1AL
Nu este medic/terapeut
1AL
Da nu pot tine piciorul nu il simt e amortit nu am stabilitate in el. Da am RMN daca imi puteti da adresa dumneavoastra de emali sa va trimit poza. Va multunesc din suflet
0
24-06-2018, ora 15:47
1AL
Nu este medic/terapeut
1AL
Rezultat coloana lombara
Scolioza dextro-convexa
Moderate modificari degenerativ atrozice la nivelul coloanei lombare. Aliniere buna a retrozidului.
Canal lombar liber, cu diametrul AP variind in limite normale.
Rectitudinea coloanei lombare in plan sagital.Deshidratare discala L4 L5
Absenta modificarilor patologice de semnal la nivelul conului medular.
La nivel L1-L2, L2-L3, L3-L4 bombari discale fara contacte conflicte disco-radiculare evidente.
La nivel L4-L5 : hemilaminectomie L5 dreapta protuzie discala mediana, paramediana si foraminala dreapta, in contact cu radacina L5 dreapta la origine si L4 dreapta intraforaminal.
La nivel L5-S1 protruzie discala mediana in contact vu radacina S1 dreapta la origine.
CONCLUZII
Scolioza dextro convexa
La nivel L4-L5 hemilaminectomieL5 dreapta protuzie discala mediana, paramediana si foraminala dreapta in contact cu radacina L5 dreapta la origine si L4 dreapta si intraforaminal.
0
24-06-2018, ora 15:52
1AL
Nu este medic/terapeut
1AL
Vreau sa precizez ca pe 23 mai mam operat a 2 oara totul a decurs normal pe data de 30 mam externat am mers normal totul bine. Si pe data de 12 iunie nu mam putut ridica din pat durere vie amorteala simteam ca imi taie cineva piciorul am stat pana pe 21 iunie la pat mergeam pana la baie si in pat. Cand merg arunc piciorul nu am stabilitate nu simt.am fost la control am facut RMN acesta este rezultatul si neurochirurgul ce ma operat a spus ca totul este normal nu gaseste cauza durerii si a amortelii mi sa spus sa fac ecografie doppler poate este un vas de sange cheag dar imi este greu sa cred ca durerea asta ingrozitoare poate fi provocata de asa ceva. Nu stiu ce sa mai fac vreau sa pot merge din nou in 3 luni am nunta si am o teama groaznica.multumesc din suflet astept sfaturile dumneavoastra
0
24-06-2018, ora 18:36
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trimiteti RMN-ul pe adresa mea de mail romedicro@gmail.com
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: