a facut din nou puroi pe amigdale..

01-03-2009
edelweiss
Nu este medic/terapeut
edelweiss
Buna seara dl-e doctor.
Ma adresez dvs. pt. ca ati avut amabilitatea de a-mi raspunde la problema legata de baietelul meu in varsta de 7 ani referitoare la amigdalectomie. Maine diminteata eram programati pt. operatie, dar acum (asta seara) am constatat cu stupoare ca a facut din nou puroi pe amigdale. asta dupa tratamentul de 1 saptamana cu Ospen si in ultima zi o fMoldamin (pt. sterilizare lor).
Nu mai stiu ce sa fac... Sunt disperata!!! In cazul acesta banuiesc ca nu se mai poate face operatia, nu?
Ce sa fac???
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
02-03-2009, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu neaparat!
daca nu face febra.. si nu este o amigdalita acuta.
atunci DA.. se poate operra!
poate fi doar o infectie cronica.. cazeu.. care ese din criptele amigdaliene!
inca o confirmare catrebue operat cat mai repede posibil.
0
02-03-2009, ora 13:41
edelweiss
Nu este medic/terapeut
edelweiss
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns, Acum ne-am intors de la spital unde l-a vazut dr.ul care trebuia sa-i faca operatia si i-a dat tratament cu claritromicina 10 zile. Operatia a fost amanata pt. miercurea viitoare. A facut febra aseara dar nu f. mare:37'C, a scazut imediat cu nurofen si nici nu a mai urcat deloc in timpul noptii. Acum, asta este... o sa asteptam... de-abia astept sa scapam de ele!
Va multumesc f.f.foarte mult pentru sfaturi si va dorim numai bine!
0
09-03-2009, ora 07:22
rayssa
Nu este medic/terapeut
rayssa
Buna ziua..am si eu o intrebare.. nush daca intreb pe cine trebuie... poate ma ajutati dvs cu un sfat... eu mi-am bagat vineri un piercing in limba.. avea tija ff mica... si limba nu prea avut loc sa se umfle... asa k sambata l-am scos din cauza durerilor...faza este..am limba mai mare decat gura:( nu pot vorbii si ma asteptam ca dupa o noapte sa se mai desumfle, , , oricum intrebarea mea este..:exista vrun risc sa raman cu limba umflata? sau sa ramana vreo galmitza ceva?
0
09-03-2009, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU nu este riscul sa ramai cu Ea asa, umflata !
este o reactie inflamatorie.. la traumatizm.
Trebue sa faci tratament.
Ciprofloxacina 500 mg. la 12 ore.
Ossidenta.. apa de gura
Flonidan 2 pe zi..
daca in 2 zile nu ai rezultat pozitiv.. trebue sa mergi la Stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.