«Scame» pe ochi!

19-06-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Cand privesc un obiect deobicei alb, vad pe ochi niste scame pe ochi care se misca odata cu acesta! Daca inchid umpic pleoapele lasand sa intrefoarte putina lumina in ochi, incerc sa le focalizez, sa le vad, si arata unele ca niste ghemotoace, altele scame separate...unele mai intunecate, altele care, de-a lungul lor pe centru sunt transparente, iar pe marginile scamelor, mai intunecate!

Ce se intampla?Ce sugerati?
8 comentarii
0
21-06-2009, ora 20:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomele descrise de dumneavoastra se numesc miodezopsii si sunt consecinta unor modificari ale structurii vitrosului;ce varsta aveti???Miodezopsiile sunt mai frecvente la varstanici si la miopi, datorita degenerescentei vitreene; simptomatologia se poate accentua cu varsta; ce va recomand: un regim alimentar bogat in fructe si legume, in fiecare zi, un fruct proaspat sau o leguma proaspata, Mirtilene Puro 1 cpr pe zi, cel putin 3 luni de zile, apoi cura lunara, repetata la 3 luni; Daca miodezopsiile devin foarte suparatoare, se poate recomanda vitrectomie, dar sa amanam pe cat posibil, aceasta solutie terepeutica;numai bine
0
21-06-2009, ora 22:14
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
am 15 ani !
0
22-06-2009, ora 00:01
Daisa
Nu este medic/terapeut
Daisa
Buna ziua, am 34 de ani si port ochelari de la varsta de 14 ani. Am miopie ( la ambii ochi - 3 ) La varsta de 16 - 17 ani am facut tratament cu electropunctura. Dar nu mi-a rezolvat problema. In ultimul timp imi apar pe ochi niste " viermisori" care se misca si imi dau senzatia pe care o am de regula cand ma uit la un bec aprins si iti ramane ceva pe ochi. Acest " viermisor " se misca in continuu aproxim un sfert de ora daupa care dispare dar pe urma raman cu o stare de oboseala destul de mare, cu senzatia de sfarseala si uneori cu durere de cap. La ochiul stang imi apare acest fenomen mai des decat la celalat ochi. Fenomenul se repeta cam la o luna, uneori mai rar, primul incident il retin de la varsta de 27 ani. As vrea sa stiu daca este un simptom al vreunei boli si daca se poate trata. Va multumesc anticipat
0
27-06-2009, ora 22:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Inca ceva trebuie sa faci neaparat un consult oftalmologic trebuie examinat vitrosul si fundul de ochi numai bine
0
27-06-2009, ora 23:18
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Elina te referi la mine sau la DAISA
0
30-06-2009, ora 19:52
NiKoLeTa_14
Nu este medic/terapeut
NiKoLeTa_14
Buna seara Ma numesc Nikoleta si am 14 ani. De doi ani vad niste puncte si linii pe ochi.De la inceput nu atrageam atentie acestui lucru dar apoi el sa dovedit a fi insuportabil in decursul a doi ani.Asa numitele puncte seamana cu niste amprente de dimensiuni mici.Aceste molecule sunt transparente insa au o forma bine determinata fiind in exterior de culoare surie. Se afla in continuua miscare.Si in ultimul timp au aparut si linii de forma unui sarpe.Se observa mai mult pe obiecte albe, deschise, la lumina insuportabil.Am fost la un consultatie oftalmogica la care mi sa examinat fundul ochiului dar nu a fost indentificat nimik.Si astfel nu primesc nici un tratament si ele tot mai mult se inmultesc.Va rog insistent sa imi acordati un ajutor, si vas fi foarte recunoscatoare daca las primi. Va multumesc anticipat P.S:Sunteti ultima mea sansa
0
03-07-2009, ora 15:35
NiKoLeTa_14
Nu este medic/terapeut
NiKoLeTa_14
Va rog frumos sa ma ajutati, la problema de mai sus!!
va rog sunteti ultima mea sansa!!!!
0
07-07-2009, ora 20:38
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga Nicoleta, mai mergi si la alt oftalmolog, poate te ajuta, nu dispera asa tare!
doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •