abdomen inferior umflat

21-05-2009
Yonny
Nu este medic/terapeut
Yonny
Buna ziua!.de vreo 3 saptamani am abdomenul inferior mai umflat...ma simt tot timpul balonata fie ca mananc fie ca nu...o perioada am fost constipata..mi am inceput viata sexuala acum vreo 6-7 saptamani..am folosit prezervativ.menstruatia mi-a venit normal dar dupa aia am inceput sa ma simt rau..dureri de cap, oboseala, ameteli..(vara trecuta am mai avut probleme asemanatoare si mi s-a zis k e din cauza lipsei de calciu)..ideea e k sunt foarte speriata sa nu fiu insarcinata pentru k ink mai am 3 ani de facultate de facut.si luna aceasta mi a venit menstruatia la timp numai k am avut dureri foarte mari de spate si de burta.a fost cu cheaguri si m-a tinut 3 zile(de cele mai multe ori dureaza 5zile) ..am facut 2 teste de sarcina de la farmacie, la interval de 2 sapt si ambele mi-au iest negativ..ultima oara knd am avut un co ntact sexual a fost acum vreo 3 saptamani.m-a durut (dar cred k e normal din moment ce sunt abia la inceput) si am simtit o presiune in colon..la cateva zile dupa aia am observat k partea inferioara a abdomenului mi s-a mai marit, mai mult in partea dreapta, de sub semnul de la operatia de apendicita in jos.am fost zilele astea la un control ginecolocig si mi s-a zis k am uterul un pic marit si m a programat pentru o ecografie.As putea fi insarcinata?sau ce altceva ar putea fi?de cateva zile mi se pare k am sanii mai umflati, ii simt mai grei si ma dor. si am si unele dureri in partea dreapta jos(in spate)..as putea avea vreo problema cu ovarul drept?..mai sunt cateva zile pana imi fac ecografia, si nu stiu la ce sa ma astept..
4 comentarii
0
03-01-2013, ora 17:10
ala7
Nu este medic/terapeut
ala7
as vrea sa stiu si eu ce-ai avut pina la urma, deoarece la mine e o situatie foarte asemanatoare si sunt foarte stresata ((
0
18-06-2017, ora 06:57
123456L123456
Nu este medic/terapeut
123456L123456
As dori si eu sa stiu deoarece am aproape aceiași problema. Iau anticonceptionale de 5 luni, menstruatia mi a venit mereu la timp tinând 5 zile. Sunt foarte umflată si balonata indiferent ce as mânca si se vede o umflată in partea dreapta. Am dureri de ovar, înțepături si dureri specifice momentului in care trebuie să apară menstruatia. Pana acum n am avut niciun simptom ce ar putea reprezenta o sarcina. Astept un raspund deoarece sunt speriată
0
18-12-2018, ora 08:14
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Eu am probleme in partea stanga similare cu ale dvs. Cum va simțiți? Ați facut investigații, ce ați aflat? Multumesc
0
25-12-2018, ora 15:59
mihaialex31
Nu este medic/terapeut
mihaialex31
Buna ziua. Nu sunt medic. Doar imi dau cu parerea.
Poate ca n-ar fi rau sa faceti cate o ecografie abdominala + markerul tumoral CA 125 (analiza a sangelui care depisteaza doamne fereste cancerul ovarian). Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.