absenta libidoului | Forumul Medical ROmedic

absenta libidoului

15-11-2012
deea_17_89
Nu este medic/terapeut
deea_17_89
buna ziua. de vreo 3 luni, aproximativ, nu mai am deloc chef de sex. as dori sa aflu, daca se poate, cateva metode sau produse care ma pot ajuta pentru a fi ca inainte. mentionez ca inainte aveam chef, si nu erau probleme. dar acum cateva luni am inceput sa lucrez la un magazin, full time. e posibil sa fi fost epuizata atunci, si acesta sa fi fost motivul? vanzatoarele de acolo au tinut mortis sa isi exprime parerea despre iubitul meu, o parere negativa, si eu m-am lasat influentata de acestea, din pacate, automat schimbandu-mi si parerea despre el. care pot fi cauzele scaderii sau chiar disparitiei libidoului si cum se poate rezolva aceasta problema? anxietatea poate avea vreo influenta asupra acestuia? multumesc
6 comentarii
0
15-11-2012, ora 14:55
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Da, libidoul este influenţat atât de anxietate cât şi de atitudinile dvs faţă de soţ. Am postat anterior în alte rubrici câteva recomandări pentru creşterea libidoului. Vă invit să citiţi răspunsurile mele.
0
15-11-2012, ora 22:08
Radu 2012
Nu este medic/terapeut
Radu 2012
Buna seara d-nul Pisiholog Cristian Andrei, si eu astept de la dv un raspuns, va multumesc si va rog sa ma scuzati,
0
16-11-2012, ora 01:49
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, nicio problema, CU DRAG!
0
16-11-2012, ora 10:18
deea_17_89
Nu este medic/terapeut
deea_17_89
multumesc, dar eu am incercat si filme, si preludiu, si discutat despre sex, si pozitii etc. si nu m-au ajutat cu nimic. nu reusesc sa ma relaxez deoarece stiu ca oricum nu imi va veni cheful. inainte nu era deloc asa. si deja incepe incepe sa ma afecteze, si probabil si pe prietenul meu. nu mai stiu cum sa fac sa fie bine. stiu ca e vina mea, deoarece eu ma stresez si consum pe nimicuri. si tot timpul ma las influentata de parerile altora despre el, si asta strica totul. o prietena mi-a spus ca felul in care ma comport, simt etc descrie anxietatea. ca si ea a avut-o, si pana nu se face un declick in mintea mea, nu am ce sa fac. si anxietatea ingroapa sentimentele de iubire, dorinta etc. de o luna jumatate iau si anticonceptionale. dar lipsa mea de dorinta e de 3 luni si jumatate. problema mai e ca i-am si visat pe doi dintre fostii iubiti, peste care trecusem cand am inceput sa ies cu actualul, acesta fiind alt motiv de stres in prezent. m-am cam intins la vorba. intrebarea era daca pot sa imi fac ceva teste ca sa vad ce anume e neinregula cu libidoul? multumesc
0
16-11-2012, ora 14:24
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Din punct de vedere psihologic se poate face un test pentru nivelul de distres şi anxietate, iar din punct de vedere fiziologic se poate evalua nivelul de estrogen. Ambele alternative sunt utile, dar problema dvs are cauze psihologice. Nu aveţi nevoie de teste, doar de un psiholog bun. Online sau faţă-în-faţă.
0
16-11-2012, ora 23:25
Radu 2012
Nu este medic/terapeut
Radu 2012
D-nul Pshiholog Cristian Andrei, buna seara va rog un raspuns pe rubrica, PINA LA CE VIRSTA BARBATUL MAI POATE FI VIRIL va multumesc foarte mult, scuzati mi indrazneala,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici