AC vs Anestezie vs Antibiotice

22-07-2012
anti20
Nu este medic/terapeut
anti20
Buna ziua!
As dori si eu un raspuns, va rog, iau anticonceptionala Mercilon de 6 luni, in luna asta sunt la a 3-a pastiluta, dar in ultimile zile am avut o durere oribila de masea si a trebuit sa mi se faca o extractie. Am luat pasila la 9 si peste o ora, a avut loc extractia, facandu-mi-se anestezie. Influenteaza anestezia efecutul AC?

Si alta intrebare, o sa iau antibiotice pentru 4 zile (Amoxacilina de 500 gr) si Metronidazol( 400mg) din 8 in 8 ore, cat timp va trebuie sa ma protejez suplimentar? Astept un raspun! Multumesc mult!
4 comentarii
0
22-07-2012, ora 16:13
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna, deci anestezia nu influenteaza pilula insa antibioticele pe care le vei lua taie efectul pilulei. foloseste prot suplimentara toata durata tratamentului si ink 7 zile de la incheieri acestuia. pilula ia o in fiec zi pentru a nu deregla ciclul menstrual insa nu te protejeaza.
0
23-07-2012, ora 11:16
anti20
Nu este medic/terapeut
anti20
Multumesc mult de tot? Si inca o intrebare.daca am luat un nurofen acum 2 zile si am avut contact sexual, crezi ca este vreo problema, as fii putut ramane insarcinata? Scade, nurofenul efectul AC? Multumesc mult!
0
23-07-2012, ora 13:34
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
nurofenul nu e antibiotic. numai antibioticele si ceaiurie care provoaca scaune sau pastilele precum dulcolax influenteaza efetul pi;luluei. deci nu sunt pb.
0
23-07-2012, ora 13:58
anti20
Nu este medic/terapeut
anti20
Multumesc mult! M-am linistit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul