acalazie... operatia este singura solutie?

04-09-2008
ramonapuia
Nu este medic/terapeut
ramonapuia
In urma unor multiple investigatii, prietenul meu a fost diagnosticat cu acalazie. Practic, inghite foarte greu de cateva luni. I s-a spus ca operatia este singura solutie. Asa este sau prin consiliere psihologica s-ar putea remedia lucrurile (o cauza au spus ca ar fi stresul..)? Exista vreo metoda, eu stiu, acupunctura, naturista, etc. care ar putea da rezultate? Sa se grabeasca sa faca operatia sau sa mai incerce vreo metoda? Mentionez ca a slabit vreo 10kg de cand are problema asta, deoarece mananca f incet şi i s-a spus ca va slabi pana ajunge la perfuzii daca nu ia nici o masura. Multumesc!
28 comentarii
0
04-10-2008, ora 00:00
steluta56ok
Identitate neconfirmată
steluta56ok
-------*
te sfatuiesc, daca esti din bucuresti sa mergi la spitalul de urgentza floreasca sau la municipal cu prietenul tau.citeste inainte materialul de la site-ul de mai sus-inclusiv posibilitatzile de tratament.sanatate si succes!

(*modificat de admin)
0
06-10-2008, ora 00:00
ramonapuia
Nu este medic/terapeut
ramonapuia
multumesc mult!
s-a operat deja...deocamdata se simte bine. nu a fost o operatie foarte grea, sper sa nu avem alte probleme.
0
11-09-2012, ora 10:33
Damidoll
Nu este medic/terapeut
Damidoll
Buna ziua ! Am si eu un frate cu aceasta afectiune si trebuie operat. v-as ramane recunoscatoare daca ati putea sa-mi spuneti unde a facut operatia, la ce spital, ce medic i-a facut-o si daca a mai intampinat probleme dupa operatie? Multumesc anticipat !
0
12-09-2012, ora 11:23
ramonapuia
Nu este medic/terapeut
ramonapuia
Bună ziua! Soţul meu se simte foarte bine şi sunt deja 4 ani de la operaţie. Singura problemă pe care o mai are şi de care nu va scăpa niciodată este că mai are unele greutăţi de înghiţire atunci când mâncarea este foarte uscată, dar nimic care să îl deranjeze foarte tare. El a făcut toate investigaţiile posibile atunci şi se pare că nu prea există tratamente eficiente pe termen lung, decât operaţia. În România în 2008 erau ff puţini doctori cu experienţă în astfel de operaţii. Mergeţi la spitalul Fundeni la dr. Cristian Gheorghe care este şeful secţiei de gastroenterologie şi dânsul vă va recomanda ce să faceţi, dacă este necesară operaţia sau sunt alte soluţii. Nu îmi aduc aminte numele chirurgului, dar dl dr. Gheorge ni l-a recomandat. Operaţia este laparoscopică şi destul de uşoară. Se recuperează în maxim o săptămână. De asemenea, este important să ştiţi că singurul manometru din Bucureşti este la spitalul Fundeni iar această investigaţie este absolut necesară. Mai este un astfel da aparat la Cluj. Noi nu am reuşit să găsim la clinicile private niciun astfel de aparat. Dacă vă mai pot ajuta, cu cea mai mare plăcere! Ramona
0
16-09-2012, ora 01:51
Damidoll
Nu este medic/terapeut
Damidoll
Va multumesc din suflet ! Multa sanatate si toate cele bune!
0
21-11-2013, ora 13:36
modelina
Nu este medic/terapeut
modelina
imi puteti da va rog mai multe detalii despre aceasta operatie in privat? multumesc
4
30-10-2014, ora 18:09
katycabrasov
Nu este medic/terapeut
katycabrasov
In urma cu aproximativ 2 luni am fost operat la spitalul clinic Chirurgie 3 din Cluj Napoc la Domnul doctor Marcel Tantau, printrun procedeu nou numit POEM mai pe romaneste endoscopic ma operat, si masimt foarte bine, pentru cei ce vor mai multe informatii contactatima -, am trecut prin asta si daca pot sa ajut o fac
0
10-01-2016, ora 20:24
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
Sunt o persoana care sufera de acalazie, am facut deja o dilatare la sp floreasca dar nu prea ma ajuta. Ma intereseaza sa vb cu cineva care a avut acalazie si s-a operat.
0
10-03-2016, ora 22:01
FlorentinaNedelcu77
Nu este medic/terapeut
FlorentinaNedelcu77
Aissia si eu in urma cu patru luni am facut o dilatare la Fundeni.Nici eu nu ma descurc de minune mancand pot spune ca uneori am spasme musculare si nu pot înghiti nimic.Sunt curioasă daca te-ai operat si cum te simti.Deasemenea rog persoane ce s-au operat de acalazie sa lase un comm. cum se simt după interventie.
3
17-03-2016, ora 20:45
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
Florentina eu m-am operat pe 24 februarie la sp sf maria. Sunt multe de vorbit dar ce pot spune este ca ma simt foarte bine acum. Deja acum incep sa mananc solide la aproape 3 saptamani. Pina acum am mancat pasat aproape tot. In spital am stat 6 zile, dureri nu sunt f mari, cel mai incomod a fost faptul ca am avut sonda nazogastrica 2 zile. Merita efortul eu uitasem cum e sa mananci normal.Din discutiile cu medicii nu as recomanda inca o dilatare, exista risc de fibroza si apoi operatia e mai riscanta.Odata cu acalazia mi-a facut si funduplicatura sa nu am reflux. Doctorul care m- a operat este nemaipomenit. Daca ai nelamuriri ma mai poti intreba, iti voi scrie, eu am cautat informatii inainte si nu am avut cu cine vorbi. Sanatate multa si iti zic un truc sa pot manca eu beam carbogazoase sa pot ragai sa evacuez esofagul dar asta pina in operatie. Cred ca ti-au zis medicii mai devreme sau mai tarziu tot la operatie ajungi.
1
18-03-2016, ora 11:13
FlorentinaNedelcu77
Nu este medic/terapeut
FlorentinaNedelcu77
Te rog acesta este mailul meu -*, lasă-mi numarul de telefon doresc sa aflu mai multe.

(*modificat de admin)
0
18-03-2016, ora 20:24
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
Cu mult drag iti pot raspunde la ce ai nelamurit.Stiu prin ce treci si cat de greu e sa nu ai informatii concrete.Sanatate multa!
0
19-04-2016, ora 14:04
veveritajukausa
Nu este medic/terapeut
veveritajukausa
Aissia, cum as putea sa iau legatura cu tine sa vorbim in privat?Sau chiar si aici?As dori mai multe informatii!
0
20-04-2016, ora 13:16
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
anisia0075@yahoo.com
0
17-05-2016, ora 17:00
Criadi
Nu este medic/terapeut
Criadi
Si eu m-am operat acum 7 saptamani. Ma simt minunat.
Sunt un om vindecat datorita medicilor ce m-au ingrijit.
Tot respectul.

Cristina
0
27-12-2017, ora 15:00
IulianaPloaie
Nu este medic/terapeut
IulianaPloaie
Buna ziua! Numele meu esti Iuliana si de ceva vreme am aflat ca sufar de acalazie. Am avut o interventie la Spitalul Fundeni dilatare cu balon si nu a functionat. M-am gandit la operatie?! Cine poate sa ma ajute cu cateva informatii despre recuperare, medici, etc. Astept sa ma contactati pe mail: --------*. Multumesc!!

(*modificat de admin)
1
09-01-2019, ora 11:50
IulianaPloaie
Nu este medic/terapeut
IulianaPloaie
Sunt operata de acalazia cardiei, exact acum un an de sarbatori la Spitalul Sf.Maria din Bucuresti si ma simt foarte bine. Am fost la control, la 3 luni, iar acum trebuie sa ajung din nou (la un an), sa ma asigur ca totul va fi bine si in continuare.
Multumesc din suflet celor care m-au ajutat sa ajung acolo!
1
05-03-2019, ora 15:41
ClaudiuDev
Nu este medic/terapeut
ClaudiuDev
Buna ziua.

Si eu sufar de acalazie intro forma mai avansata si saptamana viitoare sunt program pentru operatie la dl. doctor Marcel Tantau prin procedeul Poem. Mai este cineva care a fost operat de dr. Tantau? As cateva intrebari despre ce regim a trebuit urmat dupa operatie si cum se simte, daca s-a vindecat complet.

Multumesc
1
05-03-2019, ora 16:45
dorapit
Nu este medic/terapeut
dorapit
Buna ziua !

ClaudiuDev ati facut programare direct la spital sau ati fost mai întâi la clinica privata sa va vada dr Tantau? Aveati deja diagnosticul pus sau vi l a stabilit d nul dr?

Multumesc!
1
05-03-2019, ora 17:30
ClaudiuDev
Nu este medic/terapeut
ClaudiuDev
Prima data am fost la dansul la clinica privata cu diagnosticul pus de alt doctor. Dansul a confirmat diagnosticul si mia recomandat operatia, Asta s-a intamplat anul trecut la sfarsitul lui noiembrie. Este o poveste mai lunga cum am ajuns la dansul si cum am reusit sa ma programez la operatie. Putem discuta in privat mai multe daca doriti.
1
30-04-2020, ora 05:37
Cristina maria1
Nu este medic/terapeut
Cristina maria1
Buna dimineata...la sfarsitul lui ianuarie mi am facut o radiografie cu tranzit baritat care arata un spasm cardia...nu puteam bea si manca nimic.radiografia nu era sugestiva pentru acalazie.a urmat o endoscopie...care a iesit ok...esofag normal...cardia se deschide normal...a fost bn o perioada.iar acum de vreo 2 saptapami simt un nod in gat...si simt mereu nevoia de a eructa( mai ales cand beau apa).cand stau in pat si ma intorc de pe o parte pe alta...la fel...simt nevoia de a eructa..nu am regurgitatii...si nici nu am slabit.in schimb ma doare stomacul mai mereu si ma si balonez aproape in fiecare zi. Am o lipsa de aer( lipsa de aer e de vreo cativa ani).toata lumea imi zice ca e pe fond psihic.am fost deja la 3 gastroenterologi...imi poate zice si mie cineva cam cum se manifesta??am fazut disfagie regurgitatii scadere ponderala principale.va multumesc
0
11-06-2021, ora 18:04
george9191
Nu este medic/terapeut
george9191
Bună ziua,

Mai multe detalii despre operația prin procedeul Poem poate sa imi dea careva? Cam ce pret estimativ ar avea? Se face in Bucuresti?


Va multumesc
0
24-10-2021, ora 20:56
Mado21
Nu este medic/terapeut
Mado21
Buna seara. În urma cu 3 luni m-am operat de Acalazia Cardia. Eu am ajuns la spital cu anemie severa cu hipopotasemie și slabisem 15 Kg într-o luna. În ultima luna nu mai trăiam decât cu perfuzii, nu puteam înghiți nici saliva. Am și eu o întrebare pentru cine s-a mai operat cât a durat recuperarea? Eu nu pot manca nici acum solide, am o durere în piept când mâncarea este mai consistenta. Am revenit la gastro și mi-a spus ca operatia este ok. Dar ca mi-a găsit un spazm esofagian. Parca m-am întors de unde am plecat acum 4 ani.
0
26-03-2022, ora 22:04
Cristian gav
Nu este medic/terapeut
Cristian gav
Îmi poate spune cineva, cât costă o operație heller sau poem ? Mulțumesc.
0
26-03-2022, ora 23:09
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
Depinde unde alegeți sa faceți intervenția. Eu am făcut operația laparoscopic și nu a fost condiționată de bani.
0
28-04-2022, ora 04:10
Mado21
Nu este medic/terapeut
Mado21
Bună seara.Va rog mult dacă mai este cineva care s-a operat laparoscopie la Fundeni de Acalazia cardia, îmi poate spune cât a decurs recuperarea și dacă a mai fost nevoie de o a doua intervenție.Multumesc.
0
20-05-2022, ora 12:13
SilviuIS
Nu este medic/terapeut
SilviuIS
Salutare,
as dori sa aflu mai multe informatii despre persoanele care au facut operati cum se simt dupa. Eu inca nu am facut operatia.
0
20-05-2022, ora 14:02
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
Sunt operată din 2016 și sunt ok. Nu am mai avut probleme de atunci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici