acest copil are nevoie de psihiatru? | Forumul Medical ROmedic

acest copil are nevoie de psihiatru?

19-03-2011
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
sunt mama unui copil de 4, 3luni baiat, este singurul nostru copil suntem in italia copilul merge la gradinita aici (una privata)este deja in al doilea an de gradinita, la inceput a fost greu urla, tipa cand il lasam acolo in doua saptamani sa acomodat foarte rar doamna imi atragea atentia ca face unele, , nebunii, , dar in ultima luna zilnic sau o data la doua zile ma oreste sa imi zica cate ceva copilul nu asculta, nu face ce ii spun eu, deranjeaza copiii in timpul orelor, mananca mancarea de la alti copii, la sfarsit exact asa sa exprimat, , se comporta ca un copil nebun, , (ma durut dar am tacut din gura)mai grav este ca doua zile la rand a facut pipi pe el ceia ce nu sa intamplat pana acum la gradinita, ultima discutie care am avut-o cu doamna a fost vineri acelasi lucru copilul a taiat cartea unei fetite, care la final imi spune ca are o prietena psiholog si sa mergem cu copilul la ea, oare acest copil are nevoie de un psiholog?se intampla ceva la gradinita sau este greseala noastra ca parinti?cand il intreb daca ii place la gradi imi spune tot timpul nu imi place mami, dar nu imi da si explicatii de ce, a fost si pedepsit si inca este fara desene, fara calculator fara jocuri, are voie decat sa deseneze si sa construiasca lego si puzzel atat, cum imi pot ajuta copilul? va rog frumos deoaece deja incep si eu sa ma intreb si eu unde am gresit si und egresim in continuare.astept un raspuns si orice parere este buna venita.
5 comentarii
0
20-03-2011, ora 16:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Schimbati gradinita daca aveti posibilitate, comportamentul copilului poate sa nu fie unul anormal. Adica, e posibil ca ceea ce face sa faca, inconstient, pentru a atrage atentia asupra sa. E posibil sa aiba frustrari in acel mediu. Daca schimbati gradinita si tot nu se adapteaza, inseamna ca stresul lui are alta cauza, poate se simte abandonat acolo, e posibil sa aiba probleme de relationare si comunicare cu ceilalti. Atunci vorbiti cu un psiholog pediatru (nici acum nu este devreme).
Intrebati-l: te-ai simti mai bine la alta gradinita, cu alti copii, educatoare?
Nu intrati in panica, dar supravegheat-l atent, lipsa de concentrare la varsta asta e de semnalat.
Succes!
0
20-03-2011, ora 16:49
bianca3131
Nu este medic/terapeut
bianca3131
va multumesc frumos pentru raspuns, da am cautat alta gradinita si din aceasta toamna il voi muta la una de stat, din mai multe motive 1 economisim ceva bani, 2 nu este asa multa severitate la cea de stat, oricum voi merge si la psiholog cu el, dar nu stiu cat de mult va putea lucra cu el deoarece nu vorbeste la nivel standard inca copilul italiana, va multumesc inca o data.
0
28-06-2011, ora 23:59
carla74
Nu este medic/terapeut
carla74
raspund cam tarziu temerilor tale...din experienta proprie(schimbari de gradinite).. eu de la stat la privat(in romania) si
dupa ani de "asha e el...face prostioare...prea atashat...poate i-a fost foame...poate e bolnav...copilul acela l-a enervat prea tare...am gasit sute si tone de motive. Incepem in toamna scoala, iar dupa un episod destul de prost, am decis sa-mi duc baietelul(7 ani) la un psihiatru pediatru(nu psiholog). Am facut un pas bun, crede-ma. Suntem sub tratament de 2 luni + 3 ori pe saptamana terapie comportamentala cognitiva si in curand voi apela si la un psiholog specializat.
Sa nu te intrebi daca trebuie sau nu sa duci copilulla psihiatru. Fa-o. Nu ai nimic de pierdut. Infrunta-ti temerile si fa acest pas. Daca e totul perfect, poti sa iti continui viata linistita, daca e mai diferit...viata e putin mai deviata de la normalitate...dar devine mai frumoasa.. Fara frica...
0
07-07-2011, ora 20:28
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna seara, imi cer scuze ca ti scriu dupa atata timp, sunt noua pe aici, ceea ce m a facut sa mi permit sa ti dau cateva idei este faptul ca si eu am facut strada ta, vreau sa spun ca am adus in Italia acum 4 ani fiul meu, acomodarea a fost foarte dificila, primul an abia s a chinuit sa invete limba asta in cazul in care avea un invatator numai pt asta, apoi asa cum noi cei mari am lasat in urma o viata plina de obiceiuri si comportamente diferita in comparatie cu cei de aici asa si ei, cei mici
iti imaginezi ce inseana pt fiul tau sa nu inteleaga ce i se spune, sa se comporte intr un mod in care nu era obisnuit?nu vreau sa te incurajez dar nici sa te sperii, spun doar atat dupa 2 ani fiul meu a devenit si el o problema la scoala, nu facea fata, asa ca a trebuit sa cerem ajutorul unui psiholog si de aici o intreaga echipa care il ajuta inca si acum pana va ajunge la standardele lor, nu sta pe ganduri, stii bn ca aici cand ceri ajutor ti se da din toate punctele de vedere, ajuta ti copilul sa fie bn, sa creasca frumos, sa intre intr o normalitate
0
12-12-2017, ora 13:11
Psiholog Mihaela Davidescu
Psihologie
Psiholog Mihaela Davidescu
Este benefic atat pentru dumneavoastra, cat si pentru copilul dumneavoastra, sa consultati un psiholog care sa il evalueze din punct de vedere clinic, un psiholog clinician.
Este necesar sa stabilim granita dintre tulburarea de atentie sau comportament si problemele legate de adaptare la mediul din gradinita. Pana unde este tulburare de comportament si unde incep problemele de comunicare si educatie.
Recomand sa evaluati copilul psihologic clinic si apoi sa vedeti daca este intradevar nevoie de psihiatru sau sunt probleme ce se pot rezolva prin terapie.

Mult succes in luarea unei decizii!
Psiholog clinician/Psihoterapeut Mihaela Davidescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: