Boala psihică- nu stiu ce este | Forumul Medical ROmedic

Boala psihică- nu stiu ce este

19-05-2015
marinela87
Nu este medic/terapeut
marinela87
Buna tuturor. Prietenului meu i-a reapărut o boala psihică de care spune ca a mai suferit si acum 8 ani, pret de 3 ani. Boala defapt nu a plecat niciodată doar ca cred ca a ignorat-o asa cum face si acum. Din păcate nu stiu ce are si nici ce eveniment a declanşat aceasta problema.
Ca simptome:
- se încalţă cu aceeasi pantofi (unii pe care nu i-am vazut pana acum) pe care ii pune intr-un anume loc si de care nu avem voie sa ne atingem, mi-a explicat clar ca nu trebuie sa ii ating sub nici o forma
- se îmbracă cu haine pe care dupa le aseaza pe un scaun una peste alta timp de o săptămana, sunt aceleaşi haine mereu 2 perechi de blugi si 3 tricouri pe care le spală doar el la sfârşitul săptămânii, nu ma lasa sa le ating iar scaunul pe care stau il strânge si il ascunde in casa
- nu iese din casa o data ce a ajuns de la munca, nu poate cobori daca de exemplu nu am eu cum sa urc
- se spală mereu pe mâini
- langa haine isi lasa ţigările si portofelul si nu fumează din ţigările respective pana in ziua următoare

Am încercat sa il rog sa vadă un psiholog dar refuza. Nu stiu ce are si se enervează cand il intreb orice.

Ma puteti ajuta va rog.

Multumesc
6 comentarii
0
19-05-2015, ora 10:41
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna Marinela, din cate spui, la o prima vedere, pare o tulburare de anxietate obsesiv-compulsiva, dar este nevoie de o evaluare amanuntita. Tulburarile de natura psihica pot reveni oricand, chiar si atunci cand s-au remis. De aceea este nevoie mai ales de preventie, deoarece e mult mai usor sa previi o recadere decat sa iesi din una.
0
20-05-2015, ora 21:50
marinela87
Nu este medic/terapeut
marinela87
Multumesc frumos, tot incerc sa il conving sa meargă la un psiholog dar se enervează si mai tare. Ultimul episod avut a durat 3 ani din ce mi-a zis. Nu stiu cum sa il conving sa vadă pe cineva specializat. Care este tratamentul? Multumesc
0
20-05-2015, ora 23:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tratamentul este medicamentos si se da de catre psihiatru nu de psiholog !
0
21-05-2015, ora 18:28
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Asa este, e mai greu de convins o persoama care se identifica cu boala sa. Din pacate ptr el psihiatrul nu va veni la el sa-i dea nici diagnosticul, nici tratamentul si nici nu-l poate lua altcineva in locul pacientului.
Vorbiti cu familia lui - mai multi pot sa-l convinga, macar sa-si solicite medicul de familie.
0
08-06-2015, ora 11:08
cristinna cojocaru
Identitate neconfirmată
cristinna cojocaru
Buna ziua,
Ce fel de ajutor cautati? In ce anume doriti ajutor?
0
25-06-2015, ora 16:20
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna Marinela!Este posibil ca domnul psiholog Marius Pentilie sa aibe dreptate in ceea ce priveste diagnosticul, insa pentru un diagnostic cert, va recomand cu caldura sa mergeti la un psihiatru. Tratamentul presupune medicatie si psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Va recomand sa fiti suportiva si sa incercati sa il intelegeti.
Cu stima,
Dr. Ricean Alina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul