Acnee

25-01-2019
denisa23
Nu este medic/terapeut
denisa23
Am de ceva timp probleme cu acneea, dar nu ceva foarte grav, ci doar cateva cosuri, in special pe obraji si barba, dar si cateva sub piele pe frunte. Am incercat si Effaclar crema combinat cu gelul de curatare din aceeasi gama(la recomandarea medicului dermatolog), dar si gama Gerovital stop acnee si nu functioneaza. Tenul meu e mixt. M-am mai documentat si am inteles ca pentru acnee trebuie anumite substante in crema de fata, cum ar fi retinolul. Ce creme mi-ai putea recomanda?
De asemenea, am auzit de anumite creme tratament, ca Nizoral, Gel mask plus, Epiduo, ce pot ajuta in tratarea acneei. Ce parere aveti despre ele?
2 comentarii
0
28-01-2019, ora 08:36
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea poate fi tratata cu multe medicamente, dupa excluderea unor cauze endocrine. Mergeti la medic pentru stabilirea tratamentului.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
28-02-2019, ora 18:42
ioana7777
Nu este medic/terapeut
ioana7777
Salut
Am si eu aceeasi problema, de ani de zile ma chinui cu ea si nu mai stiu cum sa scap.
De cateva luni merg la un medic homeopat care mi-a prescris niste picaturi, pastile si ceva gemoderivate, iti recomand si tie. Sincer nu mi au trecut in totalitate dar se curata fata si sper sa fie bine. Plus ca sunt naturale si nu te afecteaza asa cum fac anticonceptionalele. Am luat si anticonceptionale la recomandarea dermatologului si incer nu iti recomand(mai citisem pareri despre ele dar nu prea credeam ma vor afecta atat de tare, chiar nu le recomand, pe prioada cat le am luat mi-au trecut cosurile si tenul arata perfect dar m-am ingrasat si dupa ce nu le-am mai luat mi-au reaparut deci..). Incearca sa mergi la un medic homeopat, iti recomand varianta asta pt ca nu e pe baza de hormoni. Am mai auzit si de produsele de la PlushBio ca fac "minuni", din cate am inteles doamna farmacista care a deschis afacerea poate sa iti dea un tratament si pe whastapp, produsele sunt bio, sunt cam scumpe totusi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •