acnee chistica
Buna ziua,
Care este tratamentul potrivit pentru aceasta afectiune?
Am facut tratament cu Skynoren 3 luni si nu s a vazut nici o ameliorare, iar pentru spate am folosit zineryt, s a cunoscut actiunea acestuia, dar cum l am oprit au inceput din nou sa apara.
Exista vreun set de analize prin care se poate depista agentul care determina acneea chistica?
Va multumesc!
Care este tratamentul potrivit pentru aceasta afectiune?
Am facut tratament cu Skynoren 3 luni si nu s a vazut nici o ameliorare, iar pentru spate am folosit zineryt, s a cunoscut actiunea acestuia, dar cum l am oprit au inceput din nou sa apara.
Exista vreun set de analize prin care se poate depista agentul care determina acneea chistica?
Va multumesc!
2 comentarii
Buna ziua,
Acneea poate fi de etiologie endocrina- e necesar un testosteron liber intre zilele 3- 5de menstruatie si o echografie pelvina.Sunt si alte geluri- creme mult mai puternice( isotrexin, Duac) decat ce a-ti folosit dvs, dar ele se folosesc cu precautie in perioada de vara, mai ales daca va expuneti la soare.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
Acneea poate fi de etiologie endocrina- e necesar un testosteron liber intre zilele 3- 5de menstruatie si o echografie pelvina.Sunt si alte geluri- creme mult mai puternice( isotrexin, Duac) decat ce a-ti folosit dvs, dar ele se folosesc cu precautie in perioada de vara, mai ales daca va expuneti la soare.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
Buna seara,
am facut testosteronul iar rezultatul final este 0.18 ng/mL (Val de referinta 0.06 - 1.20, dupa datele furnizate de laborator). LH - 8.10 si DHEA-S - 3.1. Au aceste valori vreo importanta asupra acneei?
Va multumesc mult!
O seara frumoasa!
am facut testosteronul iar rezultatul final este 0.18 ng/mL (Val de referinta 0.06 - 1.20, dupa datele furnizate de laborator). LH - 8.10 si DHEA-S - 3.1. Au aceste valori vreo importanta asupra acneei?
Va multumesc mult!
O seara frumoasa!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Bubite rosi pe penis.
- 1Pete umflate pe pometi
- 1Niste fisuri pe fata linga nas
- 2Daca am o problema la unghie
- 2Psoriazis ?? sau ce seamana ms
- 1Cum scapi de demodex
- 0După 6 ani de Psoriazis și zeci de tuburi de cortizon topic
- 1Hidrosadenita sau ganglioni limfatici inflamati din cauza parazitozei
- 2Umflături pe fese
- 4Alopecie areata dupa un an de la debut