acnee medie: puncte albe si negre.

11-02-2008
bogdaniulian
Nu este medic/terapeut
bogdaniulian
buna ziua. am 17 ani si am suferit de acnee, nu a trecut total, mai apare cate un mostru doi, dar m-am obisnuit sa nui mai "deranjez" si se trec de la sine. dar in ultima vreme a inceput sa imi apara f multe puncte negre si albe ( niste mici umflaturi care contin o subst albicioasa ). in potriva punctelor negre si a acestor imperfectiuni (puncte albe) mi-am luat un gel de curatare care contine acid saliclic si e keratolitic, iar pentru acnee foloseam inainte, cat si acum ERITROACNOL. am citit pe diverse situri ca eritroacnolul nu trebuie asociat cu subst keratolitice. e adevarat sau nu? sa continui sa le folosesc impreuna?
PS: seara folosesc gelul keratolitc si apoi pt ca imi cam usuca pielea folosesc eritroacnol. e bine?
4 comentarii
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
eu nu am auzit de cele ce ai spus tu, dar pot sa-ti zic cum mi-a trecut mie cosurile si mi-am facut tenul mai calumea: masti cu argila amestecata cu putina apa minerala pana se face o pasta pe care o aplici pe fata si pe piept chiar daca vrei, apoi te clatesti cu apa calduta si tamponezi de preferat seara, pe cosuri, tinctura de rostopasca, iar daca te razi la subbrat sau oriunde in alta parte poti si acolo sa folosesti tinctura aceasta :) mie nushtiu cum dar imi ajuta de fiecare data :) iar acum rar daca mai am un cos, si folosesc doar un gel de curatare de la avon si o crema daca simt fata uscata... in rest bea multe lichide cum zic toti din reviste si de la televizor... ceaiuri in special cel verde:) dar sa stii a nu cu o floare se face primavara...cate 2 masti pe saptamana, am auzit chiar si in fiecare zi nu cred ca are ce rau sa-ti faca, si cu tinctura sa te dain in fiecare seara si cand mai stai prin casa ziua, pana vezi ca se diminueaza cosurile si chiar dispar
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
apropo, tot 17 anisori am si eu :D
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
daca stau si ma gandesc bine poti folosi si propolisul, are ogramada indicatii! eu personal ma impac cu rostopasca:)
0
14-02-2008, ora 00:00
Licuriciul_27
Nu este medic/terapeut
Licuriciul_27
si mai ult de 10 ron nu dai pe o sticla de tinctura si o cutie de argila :D/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •