acnee poliforma- cer ajutor concret si vizibil

17-12-2007
Calypso
Nu este medic/terapeut
Calypso
:-) Incep ca multi altii:am 24 ani si acnee.Acum fac un tratament prescris de dermatolog (UNIDOX SOLUTAB 30 zile: 15 zile 1/zi, apoi 1 tableta la 2 zile, incepand cu a 15 zi, in zilele in care nu iau Unidox, iau ZINKIT tablete efervescente pt asimilare si folosesc gelul ISOTREXIN)Sunt la finalul tratamentului...si nimic.Nici o ameliorare.Am mai urmat tratamente dar aveau un efect de maxim 2 luni(ameliorare) Anticonceptionale, medicamente, geluri, lotiuni. Am inceput detoxifierea organismului si voi urma cu spirulina si gemoderivate(asta pe cont propriu ca toti medicii la care am fost cand le vorbesc de produse naturiste imi zic ca sunt prostii).Folosesc mereu lotiuni antiacneice(gel de curatare, tonic, crema, fondul de ten noncomedogen-nu si cand fac tratament).Am avut o perioada(1 an) in care am intrerupt orice tratament si au disparut de la sine(aprox 3-4 luni).Singurele lucruri pe care le faceam era meditatie si Reiki.Nu am mai facut, dar nu stiu daca acesta este sau nu motivul disparitiei, respectiv reaparitiei acneei.Precizez ca am chisturi ovariene pentru care am urmat tratament.Au disparut, reaparut.Nici nu mai stiu.Ma gandesc sa fac un efort si sa-mi iau o gama de produse de la AVENE sau SEBAMED.Dar ce sa aleg si mai ales cum sa tratez problema din interior...nu stiu.Mi-ar fi de mare ajutor un sfat. Multa sanatate :-)
6 comentarii
0
17-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cunosc o "Lotiune Contra Acneei", cu efecte vizibile la multe persona.
Este pe baza de Minerale si saruri de la Marea moarta
DSM Mold Platinum... casta in jur de 30 ron. Se aplica seara catte o picatura pe fiecare formatiune si pana dimineata este uscata.
0
17-12-2007, ora 00:00
Calypso
Nu este medic/terapeut
Calypso
Multumesc pentru raspuns. Ar fi o solutie pt un anumit tip de acnee, pentru celelalte forma insa nu am nevoie de uscare
0
06-01-2008, ora 00:00
Sunny_day
Nu este medic/terapeut
Sunny_day
Buna! Si eu am suferit de acnee polimorfa, asa ca iti pot spune cate ceva din experienta mea. In primul rand, sa stii ca prin ceea ce poti tu face doar se amelioreaza, nu se vindeca. Vindecarea definitiva survine doar cu varsta, si destul de tarziu: pe la 27, 28 de ani, si chiar mai tarziu...
Deci, ce poti face: in primul rand sa nu te dai cu nimic pe fata, daca se poate sa nu te speli decat cu apa ( asta inseamna bineinteles sa nu te machiezi, cel putin o perioada) sau cel mult cu un demachiant pt piele sensibila, si DOAR SEARA. ( IN NICI UN CAZ DE DOUA ORI PE ZI, si NICI VORBA DE GELURI DE SPALAT PT ACNEE, sunt mult prea agresive; din experienta mea iti pot spune ca am observat ca intoleranta pielii are un rol foarte important in agravarea acestei forme de acnee). Pentru hidratarea pielii te poti da iarna cu o crema pt bebelusi sau o crema pentru piele sensibila. Ca idee, tb sa folosesti gamele de produse pt piele sensibila/intoleranta si NU CELE PT ACNEE. Produsele speciale pt acnee mai rau fac, (pt acest tip, poate pt alte tipuri or fi bune...)
Eu mi-am ameliorat vizibil starea tenului band ceai de brusture, doua cani pe zi, neindulcit. E oribil, dar rezultatele sunt vizibile in 2-3 saptamani. Pe mine ma opreau colegele pe culoare sa ma intrebe ce am facut...
Eu te sfatuiesc sa aplici aceste sfaturi timp de 1 luna, apoi mai vedem...Eu cred ca vor da rezultate!
0
06-01-2008, ora 00:00
Calypso
Nu este medic/terapeut
Calypso
O sa incerc si asa.Multumesc :-)
0
09-01-2008, ora 00:00
medic_online
Identitate neconfirmată
medic_online
Ceaiul de brusture il iei numai de la plafar sa nu faci gresala sa il culegi deoarece folosit "dupa ureche"face mai mult rau.
poti sa aplici cremele pentru ten sensibil si cele pentru ten sensibil aici iti recomand numai cele 100%naturale.Am o mare curiozitate :ai un regim de viata adecvat?Fumezi, bei cola, mananci condimentat, excesiv de multa ciocolata, relatiile sexuale sunt normale, care sunt ultimele rezultate la o echoo pe ovare etc..
0
18-03-2010, ora 00:44
gialicious
Nu este medic/terapeut
gialicious
si eu am avut probleme cu acneea..am fost la dermatolog si mi'a sp k este din cauza glandei care secreta sebumul.mi'a dat antibiotice sotret se numesc' un gel-isotrexin si cateva pliculete d flamexin..am luat sotret timp d aprox 4 luni.efectele incepusera sa se vada intr'o luna.timp de aprox un an vreau sa sp k'mi aparea un cos sau 2 inainte de menstruatie..doar atat...imi disparusera si cele negre...bn nu kiar 100% dar tenul meu arata muuuult mai bn si mai curat.dupa un an au inceput sa mi apara iar dar nu asa de grav..nu am mai fost la medic pt k mi'a sp k acest tratament cu antibiotice nu pot sa l urmez decat o data timp de max 4 luni.si doar in cazuri mai grave sa l mai iau o data pt k afecteaza ficatul si stomacul.acum incerc sa rezolv problema cu diferite creme sau sapun cu sulf dar nu au un efect ca cel cu antibiotice.daca nu se rezolva o sa ajung iar p la medic.pt k nu as vrea sa mi se agraveze...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •