Acnee.. recomandare pentru un ten gras

21-10-2012
Bogdanel17
Nu este medic/terapeut
Bogdanel17
Am fost la un dermatolog, si mi-a recomandat Isotrexin si cu un gel Ivopur. Mi-a spus sa le folosesc seara inainte de culcare, iar dimineata sa folosesc o crema pentru hidratare.
Mi-ati putea recomanda o crema hidratanta, pentru tenul meu gras? 18 ani, baiat
6 comentarii
0
21-10-2012, ora 16:33
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
La Roche Possay Effaclar M este un hidratant matifiant sebo-regulator foarte bun pentru pielea grasa, vei scapa de cel luciu inestetic pe intreaga durata a zilei. Este singura crema matifianta care intr-adevar isi face treaba, asta spun din propria experienta.
Pentru acnee eu iti recomand si masca cu pudra de argila, fratele meu a scapat de cosuri si puncte negre cu aceasta masca, o folosea zilnic timp de 30 de minute, nu mai are de atunci niciun cos.. Sa faci si gomaj zilnic cu o crema pentru peeling. Ajuta la indepartarea celulelor moarte si deblocheaza porii asa ca nus e mai acumuleaza bacterii si sebum in exces in pori.
O crema foarte foarte buna impotriva cosurilor este Avene Diacneal, o folosesti seara numai in locurile cu probleme, dupa o perioada de folosire vei vedea ca pielea este un pic arsa dar acest efect este normal intrucat accelereaza refacerea epidermei si practic inlatura celulele de la suprafata mai rapid, asa ca acel aspect un pic ars este normal dar dupa ce vor disparea celulele moarte nu vei mai vedea cosuri in acele locuri si nici semne de la cosuri. E posibila si o inrosire a pielii insa numai pentru o scurta perioada.
Probabil ca acum vrei sa folosesti tratamentul dat de dermatolog insa te rog sa iti notezi sfaturile mele, daca nu are rezultate tratamentul indicat de medic te rog sa incerci si varianta mea : Avene diacneal, gomaj zilnic cu o crema specifica, masca zilnic cu pudra de argila, crema La Roche Possay Effaclar M pentru stoparea luciului pielii pe durata zilei si hidratare.
Succes!
0
21-10-2012, ora 16:52
Bogdanel17
Nu este medic/terapeut
Bogdanel17
Iti multumesc foarte frumos pentru sfaturi! Insa problema acestui tratament pe care-l fac de o luna jumatate este ca mi se inroseste pielea, chiar mi se decojeste... Dar dupa 40 de zile nu am asa bune rezultate...
0
21-10-2012, ora 21:26
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Asa se intampla in urma tuturor tratamentelor impotriva cosurilor, aceste creme specifice tratarii acneei accelereaza regenerarea pielii, asa ca e normal sa se inroseasca sis a se descuameze.. Asta patesti in urma tuturor tratamentelor antiacneice.
Mai este o crema pe care am omis sa o mentionez, si anume Retin A. Costa doar 14 lei la farmacie. Daca vrei, o poti incerca si pe asta insa ti se va inrosi pielea si mai rau, te va ustura, se va descuama, o vei simti stransa si pe alocuri pielea va fi mai alba, iar in alte zone mai rosie... Aceasta crema iti reinoieste suprafata pielii, scapi de cosuri si de pete in acelasi timp insa e foarte dificil de urmat tratamentul din motivele pe care le-am enumerat deja. Practic arde cosurile. In momentul in care nu iti mai dai pielea va capata aceeasi culoare naturala, roseata dispare si de asemenea si petele mai decolorate.
Sfatul meu este sa urmezi un tratament timp de 6 saptamani si daca nu vezi ameliorari semnificative atunci treci la altul.
0
22-10-2012, ora 20:03
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Iti recomand toate produsele de la Clinique. Eu urmez in prezent un tratament pentru acnee, mai exact pentru cicatricile ramase pentru ca doar ocazional imi mai ies cosuri.Ma spal cu ivapur in fiecare seara, fucidin in nas pentru distrugerea microbului, 10 zile pe luna, timp de 3 luni si retin a.In ceea ce priveste retin a, daca e folosita cum trebuie(o saptamana aplicand-o o data la 3 zile, a doua saptamana o zi da, una nu si din a treia saptamana utilizand-o zilnic) nu apare roseata, descuamarea, senzatia de usturime si nici depigmentarea.Mi se pare un tratament extraordinar, dar efectele se vad in timp.Sambata urmeaza sa fac un peeling chimic.In cazul in care tratamentul pe care il urmezi nu da rezultate, ti-l recomand pe acesta!Cunosc doua persoane care au piele de bebelus pe fata dupa ce ani de zile au suferit din cauza acneei.
0
22-11-2012, ora 18:04
Mara29
Nu este medic/terapeut
Mara29
Referitor la peelingul chimic pe care v-ati propus sa il faceti imi puteti recomanda un cabinet in Bucuresti?
0
27-12-2012, ora 18:21
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Un sfat pretios!

Buna seara,

M-ar interesa sa stiu cu ce se pot trata niste, , cosuri ' care ii apar pe nas periodic fiului meu.Sunt rosii si au colectat in interior si extrem, extrem de inestetice. Mentionez ca are un ten gras. Asa pe restul fetei nu are decat sporadic.
Acum foloseste Effaclar A de la La Roche-Possay si am sentimentul ca este ineficient.

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamente acasă pentru tenul gras
  •