Acnee severă

25-02-2019
Pinkpanther97
Nu este medic/terapeut
Pinkpanther97
Buna ziua!

Va scriu aici din dorinta de a primi un raspuns la o problema cu care ma confrunt de vreo 6 ani, e vorba de acnee.
Este foarte urata, nu raspunde la tratamentele utilizate pana acum si nu stiu ce sa mai folosesc.

Am fost la dermatologi, am folosit creme de exemplu skinoren, duac, zynerit, fara rezultat insa.
In 2017 am mers la un medic dermatolog care mi-a recomandat sa fac analize DHEAS, progesteron si testosteron. De asemenea analiza papa nicolau si ecograf ovarian.
Dupa efectuarea analizelor, cand m-am intors la medicul dermatolog mi-a spus ca sufar de hiperandrogenism si m-a trimis la medicul endocrinolog.
Acolo din nou analize hormonale, dupa care a constatat ca testosteronul e prea mare dar si prolactina. Am luat tratament pentru prolactina, dupa care am intrebat totusi ce pot face pentru acnee? Mi-a prescris contraceptive Belara, pe care le-am luat timp de 3 luni. Tin sa mentionez ca mi-a spus ca daca contraceptivele nu au efect nu mai exista alta solutie, ceea ce mie mi se pare absurd.
In tot acest timp medicul dermatolog mi-a recomandat sa folosesc epiduo si gelul spumant effaclar de la Roche-Posay, pe care le utilizam deja in timpul investigatiilor. Epiduo are efecte reduse in ceea ce priveste acneea mea.
M-am supus si la doua peelinguri chimice care nu au avut efectul scontat.

Nu stiu ce tratament sa mai urmez, poate exista cineva aici sa ma lamureasca ce variante ar mai fi, ce mai e de facut.
Multumesc.
3 comentarii
0
25-02-2019, ora 12:07
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea este o afectiune cronica care necesita tratament perioade lungi de timp, tratament endocrinologic si local de curatare periodica. Mergeti la un medic dermatolog pentru stabilirea tratamentului.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
28-02-2019, ora 19:02
ioana7777
Nu este medic/terapeut
ioana7777
Salut.
Am si eu aceeasi problema de ani de zile.
Am incercat atat de multe chestii de m-am saturat, creme, geluri...chiar ma dispera
Momentan am tratament de la medicul homepat, doar ca tratamentul e personalizat trebuie sa mergi personal sa te vada si in functie de asta iti va recomanda cele necesare, sincer de 6 luni fac tratamentul asta s-a mai ameliorat fata dar nu mi-a trecut de tot, doar ca am preferat sa fac tratamentul asta pt ca e natural si fara reactii adverse. In trecut am incercat si anticonceptionale si nu le recomand de loc.
Din cate am inteles cei de la Plush Bio au niste produse bio care fac"minuni", poate reusesti sa citesti pe site-ul lor mai multe chestii, doar ca tratamentul lor e cam costisitor..
Multe bafta si succes in tratarea problemei si nu-ti pierde speranta.
0
04-12-2023, ora 16:54
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Tratamentul acneei severe e mai bine de facut la recomandarea medicului dermatolog -------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •