acnee si roaccutane

07-06-2008
cristinik2008
Nu este medic/terapeut
cristinik2008
Buna!! am fost la dermatolog si mi-a prescris roaccutane! il folosesc de 2 zile si intre timp mi-a venit si menstruatia, ma doare ff tare burta si imi vine ff mult! sa fie de la aceste pastile??aveti idee care sunt probleme care pot aparea?? multumesc mult
7 comentarii
0
08-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal ai doua surse de informare pentru a vedea daca durerile sunt de la Roaccutane: prospectul medicamentului si medicul care ti l-a recomandat.
De obicei Roaccutane nu da asfel de manifestari.
0
08-06-2008, ora 00:00
cristinik2008
Nu este medic/terapeut
cristinik2008
Va multumesc mult Dmn. Dr!!
0
09-06-2008, ora 00:00
zipperbomb
Nu este medic/terapeut
zipperbomb
Am si eu o problema! Am aproape 15 ani...de la varsta de 12 ani au inceput sa-mi apara cosuri pe frunte...odata ce au inceput sa apara si pe ambii obraji cosuri, cele de pe frunte au disparut! Acuma eu folosesc Zineryt pentru tratare... problema este ca acest medicament imi displace, pentru ca miroase urat pe fata.Vreau sa scap si eu odata de cosuri si nu stiu ce sa mai fac! Ce crema/pastile/solutie imi recomandati? Nu stiu sa fac o deosebire intre cosuri si acnee...Este acelasi lucru? Eu mai exact am niste pete pe fata...Off nu stiu cum sa imi explic situatia:(
0
09-06-2008, ora 00:00
zipperbomb
Nu este medic/terapeut
zipperbomb
cand am vrut sa zic pete, nu m-am referit la ditamai petele, ele au aceeasi dimensiune ca si niste cosuri, doar ca nu observ punctul alb pe ele...practic ca niste bubite!
0
10-06-2008, ora 00:00
cristinik2008
Nu este medic/terapeut
cristinik2008
scumpa u esti la pubertate;)! deocamdata foloseste zyneritu ca e bun pntr perioada asta de varsta!! pastile nu cred ca iti este recomandat!! popik dolce
0
16-06-2008, ora 00:00
cora d.
Nu este medic/terapeut
cora d.
buna ziua!

am 30 de ani si, de cand ma stiu, am acnee.
am consultat cativa medici, am facut tratamente cu antibiotice si cu anticonceptionale (diane34).
efectul a fost superficial si temporar.
singura perioada cand fata, umerii si decoleul au aratat impecabil, a fost in perioada sarcinii.

date fiind conditiile, imi dau foarte bine seama ca e exclus sa primesc vreo sugestie de tratament, asa ca rugamintea mea la dumneavoastra este sa-mi recomandati o clinica sau mai degraba un dermatolog competent (in Iasi, daca se poate) care sa ma ajute.

va multumesc.
0
16-06-2008, ora 00:00
cora d.
Nu este medic/terapeut
cora d.
oh!
prezint scuzele mele domnului doctor Mihalache... abia acum am observat locatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •