adenopatie supraclaviculara stanga

28-07-2013
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
buna seara, asi dori sa mi rasp la niste intr...am o adenopatie supraclaviculara stanga, mi am facut niste analize sange.rezultatele ar fii...lym crescut-46, 5%, gra%44, 0%, hemoglobina11, 23g/dl, hematii3, 72ori10 12dl, hematocrit33%, indice de distributie a trombocitelor11, 8%si vsh marit si densitate 1030 in rest sunt bune.deci vsh, lym si densitatea marite iar celelalte ce le am scris sunt scazute.cum sunt?se poate de aici sa am adenopatia?o am de 2, 3 luni.inseamna k am cancer, sunt disperata.m-au trimis la pneumologie nu am nimic, endo nu am nimic.ce poate sa fie?luni merg la hematologie.mi e frica sa nu fie cancer, ce parere aveti?mentionez ca adenopatie e nedureroasa, mobila si de 1, 5 cm.va multumesc

s-a confruntat cineva cu asa ceva?e cancer?multumesc
13 comentarii
0
29-07-2013, ora 15:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cati ani ai ?
0
30-07-2013, ora 13:17
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
36 jumate.te ai confruntat si tu?te rog scrie-mi daca stii ceva.multumesc
0
30-07-2013, ora 13:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma confrunt cu niste lucruri, e drept, dar nu asta e ideea principala. ideea este ca nu trebuie sa te panichezi si sa tragi concluzii intunecate. trebuie sa ai si tu un medic de familie cu care sa poti discuta normal, care sa te consulte si cu care sa decizi ce trebuie sa faci, la ce alte consulturi trebuie sa mai mergi. evident ca lucrurile trebuiesc investigate sau cel putin supravegheate in continuare, dar asta trebuie sa decizi impreuna CU EL si nu de una singura prin discutii pe internet. diagnosticul de cancer nu se pune decat in baza UNEI BIOPSII. te-a consultat medicul de familie ? ce l-ai intrebat si ce ti-a zis ? analizele nu au mare valoare daca nu sunt interpretate de un medic care te consulta, iar primul care trebuie sa faca asta e medicul de familie. consulturile la spital vin ulterior, dupa cum decide el.
0
24-08-2013, ora 15:49
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Aveti probleme cu stomacul? Cumva infectie cu helicobacter? Ma confrunt cu aceeasi problema ca si dvs. Am un ganglion mobil, nedureros de 0, 5 pe 0, 9 cm supraclavicular stang de 1 an de zile. Analize f bune, radiografie pulmonara buna, doar la analiza de helicobacter din fecale luata a iesit pozitiv. Prin urmare, incercati sa va faceti si aceasta analiza.
0
23-10-2013, ora 05:49
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna dimineata!Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca puteti.In iunie am fost piscata de o albina si a doua zi am observat ca mi s-a inflamat un ganglion latero-cervical.A dat putin inapoi, dat a ramas acolo.Am fost la 4 medici ORL-isti si mi-au spus sa nu-mi fac griji.
In 6 august am facut analize de sange care mi-au iesit bune cu exceptia unei infectii urinare.
Pe 21 octombrie am repetat analizele insa la alt laborator.Valorile lor de referinta sunt un pic diferite.Totusi ceea ce ma ingrijoreaza sunt 2 rezultate proaste.Trombocite 475.00(valori normale 150.00-400.00) si calciu ionic 3.82(valori normale 4.5-5.0) si aceeasi infectie urinara.


VSH la primele analize 8, acum 10.Dar, repet, laboratoarele au valorile de referinta usor diferite.
leucocite 6.04(4.00-10.00)
LDH291(225-450)
ASLO 200
Fibrinogen 320

Mentionez ca intre cele 2 seturi de analize am racit, cu rosu in gat, febra maxim 37, 5
Acum am o tuse usoara de vreo 3 saptamani, ma doare pieptul (sau sanii) si am o usoara mancarime de piele.
Sunt foarte speriata de acele trombocite care erau pe 6 august de 288(150-400) la un laborator, iar pe 21 octombrie 475.00(150.00-400.00) la al doilea laborator.Din ce am citit pe internat ar putea fi ceva grav.Ce pot sa fac?
Iar medicul de familie considera ca sunt paranoica, imi spune ca am o raceala usoara(viroza respiratorie diagnostic) si desi i-am spus despre ce am citit si ce ma ingrijoreaza, nici nu a vrut sa ia in calcul ceva grav.Sunt foarte speriata!
0
23-10-2013, ora 19:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intelegem ca esti speriata, dar si tu trebuie sa accepti ca nu exista niciun motiv pentru asta. cu atat mai putin vreunul care sa presupuna ca tu sa scrii pe aceasta sectiune a forumului, destinata oamenilor afectati, direct sau indirect, de cancer.
0
25-01-2014, ora 00:06
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
buna nicoleta dima.azi am vazut raspunsul tau, nu am mai intrat de atunci sa citesc.eu tot asa ma prezint, nodul nedureros mobil...ca sa descopar daca am infectia cu helicobacter trebuie sa mi fac un eco abdominal?multumesc, astept raspuns.
0
26-01-2014, ora 19:25
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Buna seara. Analiza o faceti din scaun. La eco abdomial se poate vedea doar o aciditate crescuta si o gastrita. Starea mea a ramas aceeasi. Ganglionul nu si-a modificat dimensiunea de 1, 5 ani, analizele sunt bune, radiografie plamani buna, acum pot manca orice si m-am mai relaxat. Starea ta s-a modificat? Astept raspuns
0
28-01-2014, ora 09:45
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
buna ziua nicoleta dima, multumesc pt raspuns.acum sambata sunt programata la eco abdominal.da, starea este aceasi, cred k e mai mic, difera de la o zi la alta, mai mare sigur nu e.tot asa nedureros, mobil, analizele bune, mamografie buna, orl, tiroida, plamani, toate bune, mananc, am pofta de mancare, nu ma deranjeaza doar ca exista.am fost la medicul hematolog si nu mai mi a luat sange in plus, a spus k nu stie de la ce e, deocamdata nu e pericol, a spus sa l mai las vreo sapt si daca nu se trage sa l operez, sa l scot cu totul pt linistea mea.au trecut sase luni de atunci si tot acolo e, doar ca parca e mai mic.cam 1 cm.nu sunt linistita si vreau sa aflu de unde provine.mai fac niste analize, repet mamografia si voi merge si la alt medic sa aud parerea.d-voastra ce v a spus ca e de la infectia aceea?nu v a dat nimic, antibiotic sau unguent sa se traga?ati fost la mai multi medici?pana acum nu ati avut pofta de mancare, ati scazut in greutate?ce v a spus medicul, de la ce e sau ce v a sfatuit sa faceti?astept raspuns.multumesc
0
28-01-2014, ora 12:32
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Buna ziua. Mie mi l-a descoperit la parhon acum 1 an si jumatate la o ecografie facuta la tiroida, eu am hipotiroidie. Mi-a spus ca nu e cancer si m-a trimis la gastroenterolog ptr ca ganglionul supraclavicular stang are legatura cu stomacul, eu avand in trecut gastrita si helicobacter. Am repetat analiza si a iesit ffff slab pozitiv, dar medicul de fam a spus ca nu trebuie repetat tratamentul. Cand am facut tratamentul nu puteam manca decat orez si carne fiarta si tot ma durea stomacul. Am facut niste analize cu biorezonanta unde mi s-a spus ce probleme de sanatate am fara sa spun nimic.Am urmat un tratament naturist si homeopat si mi-am revenit. Acum dorm si mananc bine, nu am slabit, nu am febra, ganglionul a ramas la fel, avea aproape 1 cm.Mi s-a spus sa-l urmaresc sa vad daca se mareste.Am citit ca unii ganglioni nu se mai retrag niciodata pentru ca se sclerozeaza. Am vorbit cu cineva cu limfom si spunea avea ganglioni fff mari si ca al meu are dimensiunea normala. O sa incep sa-mi fac iar analizele desi mi s-a spus ca daca era ceva rau se vedea pana acum.Am aproape 36 ani, mi s-a descoperit intamplator acum un an si jumate, nici nu stiu cand a aparut ptr ca nu ma deranja. Tinem legatura.
0
28-01-2014, ora 14:46
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
eu mi l am depistat singura, am dat cu mana si l am simtit.nico esti mai mica k un an, eu sunt din 76, de unde esti?mie nu mi or gasit nimic pana acum, nu stiu de unde o ap ganglionul, macar la u are ceva leg k infectia si cu ce ai mai scris pe acolo.pe mine ma sperie k exista si nu stiu de unde o aparut, clar ca ceva anunta.astept sa vad sambata, m as bucura sa mi zica k am ceva, gastrita sau orice numai sa fac legatura de unde o aparut.eu am pofta de mancare si am avut tot timpul.tinem legatura.
0
06-02-2014, ora 18:37
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Buna Diana. Eu sunt din Calarasi si sunt nascuta in 1978.Ti-ai facut ecografia, cum a iesit? Astept noutati de la tine.
0
13-02-2014, ora 23:17
diadianaa
Nu este medic/terapeut
diadianaa
buna nicoleta.da, am facut ecografie si totul e in regula.mi a zis doctorul sa l las acolo, eu am vrut sa l scot k totul, a spus k am toate semnele k e bening si dk nu ma deranjeaza sa l las sa nu l scot.eu sunt din arad.tu cum mai esti, ai noutati?astept raspuns

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: