Administrare Linex forte capsule

25-11-2013
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Am o problema.Am un tratament cu antibiotic.Problema este ca medicul mi a spus sa incep tratamentul cu Linex dupa ce termin tratamentul cu antibiotic.Farmacista mi a zis sa iau Linex cu o jumatate de ora inaintea administrarii antibioticului.Nu mai inteleg nimic.Culmea, pe prospect scrie la modul de administrare 'luati Linex exact asa cum v a zis medicul sau farmacistul'.As dori sa mi se spuna cum se administreaza corect acest medicament.Multumesc!Ps:Are vreo legatura administrarea Linex ului in cazul diareei ?
10 comentarii
0
25-11-2013, ora 20:28
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Vin si eu cu a treia varianta :) se ia la distanta de 2 ore DUPA antibiotic, daca antibioticul intalneste linexul in organism il inactiveaza. Se da in diaree pentru ca virgula contine bacili lactici care "face bine".
0
25-11-2013, ora 21:39
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Si daca nu iau deloc?Am mai luat antibiotice de atatea ori dar pana acum nu mi s a prescris niciodata probiotice
0
25-11-2013, ora 22:15
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
In mod normal nu se intampla nimic, astea au aparut de cativa ani. Se recomanda iaurt la 2-3 ore distanya de antibiotice dar numai alea cu spectru larg.
0
25-11-2013, ora 22:23
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Ca si antibiotic iau amoxicilina si sumetrolim care nu stiu daca este sau nu antibiotic
0
26-11-2013, ora 16:32
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Amandoua sint antibiotice, ar trebui sa luati sa nu faceti ceva micoza.
0
26-11-2013, ora 17:15
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Ezit sa le iau pt ca momentan fac si un tratament pt diaree si ma gandesc ca linexul nu este indicat in diaree deoarece inlocuieste de fapt cateva iaurturi.Asta am inteles eu, poate ma insel
0
26-11-2013, ora 21:03
monelus
Nu este medic/terapeut
monelus
probioticele refac flora intestinala. este recomandat in cazul diareei si antibioticelor. luati cu incredere. de la un tratament cu antibiotice(200mg/zi) mi-am distrus flora si inca ma chinui s-o refac.important sa le luati dupa sau inainte cu minim 30 min inainte/dupa antibiotice.
0
27-11-2013, ora 17:25
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
E prea putin 30 de minute, gandeste-te ce se intampla daca se intalnesc in stomac...Citez din prospectul celui mai vandut probiotic din Romania: Biotics (Eubiotic) "Pentru refacerea florei intestinale afectata de antibiotice: 2 capsule pe zi, la 2-3 ore dupa administrarea antibioticului; pentru reglarea tranzitul intestinal: in caz de diaree 1-2 capsule pe zi, in completarea unui regim dietetic adecvat."
0
05-03-2015, ora 01:41
maria86anna
Nu este medic/terapeut
maria86anna
Buna am şi eu o problemă, am uitat sa iau linex forte după ce am luat antibiotic -ul. Trebuiau să-l iau dupa 3ore şi am uitat,..a trecut de asa 7 ore, acum nustiu cum sa fac. Va rog răspundeţi şi mie? Cum sa fac. Sal iau mâine fără antibiotic, ca şi asa am termina antibiotic -ul. Va mulţumesc. Maria
0
04-01-2021, ora 16:24
AdinaCarla
Nu este medic/terapeut
AdinaCarla
Bună ziua, mai am 8 pastile de Linex forte dar au expirat în luna august 2020. Mai sunt eficiente?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •