Aftele bucale au legătura cu stomacul ?

23-03-2015
Denisa gabriela
Nu este medic/terapeut
Denisa gabriela
Buna ziua..
As avea o întrebare.. In urma cu doua luni mi a apărut pentru prima data o bubita mică transparenta, albicioasa oarecum in zona palatului moale si s a retras in scurt timp. Apoi la interval de cateva saptamâni mi a apărut din nou si de atunci tot mai des aparand la cateva zile. Dar de fiecare data doar cate una si in acelaşi loc de o parte si de alta a palatului moale..am observat ca deobicei imi apar in timp ce mananc sau dupa ce termin de mâncat.. Acum mi a apărut din nou una ieri si peste noapte s a facut mai mare si putin albicioasa si ma incomodeaza, nu ma doare neaparat deşi unele dor unele nu. Precizez ca am fost diagnosticată cu reflux gastro esofagian acum 3 ani si de vreo luna ma doare stomacul si am urmat tratament nu nexium la recomandarea medicului.. L am întrebat pe medicul gastroenterolog de aceste bubite dar N am putut sa ii arat pt ca nu le am mereu.. Si mi a spus ca atunci cand imi apar sa merg la dermatolog.. Pe scurt vroiam sa va întreb daca ar putea fii aceste afte de la o afectiune gastrica? De la ceva care nu stiu ca as avea? Va multumesc
3 comentarii
0
23-03-2015, ora 21:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DENISA eu sunt pacient de cancer si din cate mi s-a explicat de catre medici, aftele bucale au mare legatura cu arsurile gastrice, cu ce alimente consumam, si unele din metodele de rezolvare sunt: mar ras si lasat la oxidat aceasta metoda rezolva inclusiv problema din stomac, esofag, gura, glicerina boraxata sau poti face mai intai un control gastroenterologic.
0
24-03-2015, ora 23:34
Denisa gabriela
Nu este medic/terapeut
Denisa gabriela
Multumesc pentru sfat..
0
25-03-2015, ora 00:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sau de la sexul oral...
Dar nu cred ca va incadrati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •