Agorafobia, dezechilibru

30-11-2011
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
ametelile pot fi o cauza a agorofobiei ametesc nonstop nu am echilibru nu pot sta mult in picioare zi si noapte acasa afara nu conteaza, nu ies afara daca nu sunt insotita am mers la psiholog cateva sedinte nam reusit sa scap de ameteli bineinteles ca am fost la foarte multi doctori rmn analize etc nimic concret nimeni nu stie exact de la ce ametesc
12 comentarii
0
30-11-2011, ora 19:08
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Ameteala este un simptom al agorafobiei.
0
01-12-2011, ora 00:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu e musai sa ai agorafobie (sau nu numai asta). Ce medici ai consultat si ce diagnostice posibile ti s-au pus? Poti merge si la un ORL-ist sa vezi daca n-ai probleme de echilibru cauzate de urechea interna.
Sanatate!
0
01-12-2011, ora 14:13
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
salut am fost la orl neurolog cardio endocrino psiholog psihiatru dar fiecare a pus diagnostic diferit si eu tot nam scapat de ameteli am zis k daca as avea agorofobie as ameti doar afara dar la mine nu conteaza ametesc si afara si in casa e la fel peste tot
0
01-12-2011, ora 14:22
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
pai diagnosticele au fost urmatoarele sindrom vertiginos, vppb, sindrom vestibular periferic stang, spondiloza am facut kineto si fizio nu sa shimbat nimic, hipotiroidism am fost suspectata dar analizele au iesit bine, stiu ca de urechea interna poti avea ameteli si probleme de echilibru mi sa pus diagn de sindrom vestibular perifecric stang la orl dar a zis k ametelile nu sunt de la ureche am luat betaserc bilobil niste vitamine nu mau ajutat cu nimic ametesc in continuare simt ca imi pierd echilibrul am, facut si niste sedinte la psiholog pt k incepusem sa ma si atacuti de panica dar sa rezolvat cu ele in schimb ameteala a ramas am fost chiar acuzata ca ameteala e doar in mintea mea..
0
02-12-2011, ora 13:50
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
fa un RMN. incearca Indapamida (diuretic, pt. boala lui Meniere) si peste 3 zile Diazepam (pt. neuronita vestibulara acuta sau labirintita). vezi care dintre ele te ajuta.
0
03-12-2011, ora 15:43
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca ametelile au fost simptomul primar si daca sunt severe, este posibil sa iti determine o senzatie de nesiguranta si este normal sa iti fie teama sa iesi neinsotita. Dar aste nu este agorafobie. Daca ai in organism o stare de anxietate (neliniste) de cate ori iesi din casa si iti este teama de spatii deschise, de aglomeratie, eventual faci si atacuri de panica, atunci ai agorafobie si ametelile sunt in contextul anxietatii tale. In ultimul caz este necesar tratament medicamentos psihiatric.
Ameteala este reala, nici nu se pune problema ca ar fi doar in mintea ta- asa ceva este imposibil!!! Ce se poate discuta este daca ameteala ta este datorata unei tulburari de anxietate sau nu.
Eu te sfatuiesc sa mai mergi la un psihiatru si sa discuti ceea ce ti-am sugerat eu mai sus, eventual sa iti explice cu argumente, de ce ceea ce ai tu este sau nu o tulburare psihiatrica.
0
03-12-2011, ora 16:07
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
multumesc pentru raspuns, totul a inceput cu niste ameteli groaznice bineinteles ca am inceput sa ma panichez sa imi fie teama nici un doctor nu mia pus un diagnostic concret toti spuneau poate e asta poate e asta, primul diag a fost de sindr vetrigi nici macar nu mia spus ce insemna am ajuns acasa si am zis sa vad ce insemna si cand am citi pe net am avut primul atac de panica apoi altele am foat la psiholog am facut sedintele ma ajutat foarte mult nam mai avut nici un atac de panica dupa dar ameteala e permanenta si in casa si afara banuiesc ca daca as avea agorofobie sar manifesta afara nu si in casa, psihologul a pus diag de sindrom anxios am luat o luna frontin nu ma ajutat cu nimic nam simtit nici o schimbare sau schimbat multe datorita sedintelor la psiholog nu mai am atcuri de panica nu mai simt anxietatea aceea ca ajunsesem sa nu mai stau singura in casa dar ameteala a ramas din pacate
pt erty am facut rmn cerebral a iesit ok
0
03-12-2011, ora 16:18
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cel mai probabil ai o tulburare de anxietate generalizata, deci nu agorafobie care se manifesta doar afara. Numai sedintele de psihoterapie nu sunt suficiente pentru a disparea toate simptomele, desi partial te-au ajutat si ele. Iar frontinul nu trateaza aceasta tulburare. El actioneaza precum algocalminul la o masea cariata: iti ia pe moment durerea, dar nu iti rezolva infectia. Ai nevoie de medicatie in paralel cu psihoterapia si dupa aceea iti vor disparea si ametelile. Inclin sa cred ca ele sunt tot un simptom al anxietatii tale.Inca o data te sfatuiesc sa mergi la un medic psihiatru care sa te trateze.
0
04-12-2011, ora 15:20
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
la psiholog miar placea enorm sa ma mai duc dar nu mai pot din cauza lipsei de bani, la ce tratament va referiti medicamnete gen xanax etc, la psihiatru am fost si mia zis ca e din cauza stresului si ca poate nu ma inteleg bine cu sotul meu eu abia ma casatorisem si ma inteleg perfect cu el si tot ce am zis la psihiatru intorcea impotriva mea adik orice as fi zis spunea ca e din cauza mea nici macar o reteta nu mia dat, un mediic neurolog mia dat reteta cu lexotan dar sincer leam cumparat dar nam luat a zis ca sunt pt anxietate
0
04-12-2011, ora 23:08
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nici xanaxul nici lexotanul nu vindeca anxietatea, ci li se aplica explicatia mea de mai sus cu maseaua cariata. Nu la acesta ma gansesc, ci la altfel de medicamente pe care orice psihiatru ar trebui sa le cunoasca inca din anul II de rezidentiat. Daca medicul dvs nu stie despre ce e vorba, atunci e clar nevoie sa va adresati altui psihiatru.
0
05-12-2011, ora 13:41
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
mai am o intrebare daca sunteti amabila sami raspundeti si nu va mai deranjez cum se trateaza cel mai bine anxietatea medicamentos sau cu ajutorul unui psiholog sau alte metode.
0
06-12-2011, ora 18:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ideal este sa se asocieze cele doua metode. Utilizarea exclusiva a medicamentelor da rezultate foarte bune, dar este posibil ca dupa intreruperea tratamentului simptomele sa reapara daca exista si niste cauze psihologice care nu au fost rezolvate. Psihoterapia fara tratament medicamentos risca sa nu dea decat ameliorarea partiala a unor simptome, necesitand un interval destul de mare de timp pana sa se vada rezultatele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: