Ajutați-mă! nu am rămas însărcinată niciodată.

13-02-2017
Marisa55
Nu este medic/terapeut
Marisa55
Am o relație de 1an, au existat multe contacte sexuale in aceasta relație si toate neprotejate. Însă nu am rămas însărcinată niciodată. Poate fi vorba de infertilitate? Țin sa precizez ca prietenul meu, in relația anterioară a lăsat o însărcinată pe fosta iubita. Deci ma gândesc ca nu are el o problema. Va rog sa ma ajutați!
5 comentarii
0
13-02-2017, ora 20:35
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
definitia infertilitatii e reprezentata de contacte sexuale neprotejate consecvente timp de 1 an care nu rezulta intr-o sarcina. deci da poate fi vorba de asta daca aceste contacte secuale au fost in perioada fertila. sunt necesare mai multe investigatii si trebuie retestat si partenerul pentru ca statusul fertil se poate modifica in timp.
0
13-02-2017, ora 20:57
Marisa55
Nu este medic/terapeut
Marisa55
Va Multumesc! A-ti putea sa mi Spune-ți cu aproximație prețul unor teste de acest gen? Si cam cate ar trebui făcute ?
0
13-02-2017, ora 21:38
Marisa55
Nu este medic/terapeut
Marisa55
Am uitat sa va mai spun ca am si niște scurgeri de o buna perioada de timp, am fost la un medic ginecolog care mi a prescris clotrimazol ovule, dar nu mi a trecut. Poate doar ca înainte erau mai abundente iar acum nu mai sunt chiar la fel. Poate avea si asta vreo legătura cu fertilitatea?
0
14-02-2017, ora 08:23
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
da. orice infectie poate afecta ferrilitatea. intai tb tratata infectia si apoi luate analize de sange. pt acelea tb sa va vada un endocrinolog. si depinde de caz.minimum 150 lei. va astept la un consult
0
15-02-2017, ora 19:44
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Daca pana acum nu ati fost si la ginecologie e timpul sa faceti si analizele premergatoare sarcinii, sa lamuriti daca aveti ovulatie, trompe permeabile si ca nu sunt infectii. In paralel sau ideal chiar inainte partenerul ar trebui sa faca o spermograma!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clasificare: lista completa de cauze de infertilitate feminina
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  • Semne de infertilitate la femei - indicatori de infertilitate feminina
  • Etape de testare fertilitate la femei - ghid prima examinare de infertilitate
  •