Ajutați-mă - pietricele pe amigdale

05-01-2019
costea8672513
Nu este medic/terapeut
costea8672513
Buna, am 16 ani si de cateva luni începe să mi se facă ăn amigdale niste pietricele, am aflat că se numesc cazeum. La început mi s-a făcut doar în amigdala stangă, care s-a și umflat tare și a rămas așa, dar de ceva timp mi se fac în ambele părți. Eu le scot singură, mă spăl bine pe măini și apoi apăs pe amigdală și acestea ies afară. Mi-e frică să recurg la operație, așa că mă întrebam dacă ar exista alte metode prin care să scap de ele, cu ce ar trebui să fac gargară, dacă ar trebui să evit unele alimente. Mi s-a spus și că s-ar putea să dispară pur și simplu, e adevărat? Eu una încă nu simt să îmi miroasă gura, cum am citit la alte persoane, dar chiar aș vrea să evit asta. Mulțumesc anticipat.
1 comentarii
0
05-01-2019, ora 16:53
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! De cât timp au apărut aceste manifestări? Amigdalele s-au mărit de mai multe ori? Ați luat vreodată antibiotice pentru asta? Vă recomand să mergeți la medicul de familie pentru consult. Ca să nu mai aveți probleme cu amigdalele, pot fi îndepărtate chirurgical, intervenție simplă și care durează foarte puțin. Sper să vă fie de folos ce v-am spus. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: