Ajutați-ma...de 3 ani am o urticarie colinergica, niciun medicament nu își face efectul..

29-10-2019
Flory1825
Nu este medic/terapeut
Flory1825
Buna ziua...de 3 ani am o urticarie cholinergica...cum se manifesta?daca fac efort fizic transpir și îmi apar puncte roșii pe tot corpul...la fel dacă mananc picant...la emoții...atunci când stau in cada cu apa fierbinte...dar și la frig...nu mai stiu ce sa fac...am fost la diferiți aleorgologi...teste peste teste...pastile peste pastile...am făcut si Injecții cu xolair omalizumab timp de 6 luni..nu m-a ajutat cu nimic..am fost și la homeopat..la fel..nici un medicament nu își face efectul..nu mai spun de antihistaminice...nu vad rostul lor...și am luat diferite antihistamince...ebastin, aerius...loratadine...desloratadine...xyzal..montekulast..și multe altele...nu mai stiu ce sa fac...unde sa ma duc...deja nu mai am încredere in aleorgologi...am fost și la Băile Olanesti și am făcut tratamentul cu ape...nici o ameliorare...deși, am întâlnit multe persoane care au fost foarte mulțumite de rezultatele curelor cu ape..la mine nu a funcționat...nici măcar o ameliorare...țin și regim..fără prăjeli...carne o data la 2 săptămâni sau o luna...totul fiert sau la cuptor..dar degeaba..ce recomandare aveți din spusele mele?!refuz sa cred ca nu exista nici un tratament pentru așa ceva...nu cred ca sunt singura și ultima care trece prin așa ceva...acum vreau sa încerc și acupunctura...e singura soluție care o mai am..la aleorgologi nu ma mai duc pentru ca am fost Și in Germania și in România
1 comentarii
0
29-10-2019, ora 14:19
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Puteti incercs orice inclusiv psihoterapie sau consult psihologic. Urticaria este dificil de tratat.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatollog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Urticaria colinergică (urticarie la cald / de la transpirație)
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •