ajutati-ma... mama are cancer

24-04-2012
roxy.m
Nu este medic/terapeut
roxy.m
scriu aici cu gandul ca poate cineva imi va raspunde.am 23 de ani si in urma cu 3 luni am aflat ca mama mea are cancer, metastaza la ficat.sunt disperata mama are 49 de ani si toata viata ei nu a fumat nu a baut si a avut un stil de viata sanatos.dupa 2 biopsi una la tg.mures una la fundeni acum o luna a inceput tratamentul cu citostatice.dupa prima sedinta ia fost ff.rau a fost internata si si-a revenit dupa o sapt de tratament.sapt.mergem la fundeni ptr tratament.am incercat sa vorbesc cu d-na doctor sa imi spuna clar sansele de supravietuire a mamei mele dar din pacate ea mi-a spus ca nici ea nu stie.nu stiu la ce sa ma astept as vrea daca poate cineva sa imi spuna ce sanse are sau nu.multumesc.
7 comentarii
0
24-04-2012, ora 21:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa scrii diagnosticul complet cu care a iesit din spital, pentru a ne da seama de stadiul bolii ; unde are cancer ? Cate metastaze are la ficat ? Trebuie sa scrii si rezultatul ultimei ecografii facute.
0
25-04-2012, ora 09:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
furnizeaza-ne, te rog, diagnosticul COMPLET, cu rezultatul buletinului histopatologic( de la biopsie), cu stadiul TNM, cu rezultatele investigatiilor prin care s-a pus acest diagnostic (CT, RMN, ecografie, radiografie, etc), cand a inceput tratamentul si ce shema de citostatice a facut ? si toate datele importante oficiale pe care le detii. si la sfarsit, ce intrebare ai.
0
25-04-2012, ora 10:39
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna Roxy.M,

In primul rand imi cer scuze ca iti vb direct cu Tu si fara Dvs, dar suntem de varsta aproapiata ( eu am 26 ani ) si inteleg perfect prin ce treci.
Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon tot cu metastaze la ficat. Ceea ce iti pot spune din experienta noastra este sa nu va ghidati dupa nici un fel de prognostic al vreunui medic. Dna Doctor a procedat foarte bine ca nu v-a vorbit in termeni de luni sau ani de supravietuiri pt ca este un lucru greu de aproximat. In momentul in care tatal meu a fost diagnosticat chirurgul ne-a spus clar ca tot ficatul lui este o mare tumoare si sansele de supravietuire sunt minime. Ni s-au dat maxim 3 luni, iar din acel moment au trecut 2 ani. Tata face tratament, metastazele sunt sub control si el se simte bine.
Tot ce conteaza este dorinta mamei tale de a rezista si de a fi alaturi de tine cat mai mult si de modul in care raspunde la tratament. Fiecare organism reactioneaza diferit!
Sfatul meu sincer de om care intelege prin ce treci acum este sa luptati, sa fiti convinse ca o sa reusiti si sa va bucurati de toate clipele impreuna.
Sper ca macar putin te-au ajutat cuvinetele mele!
Multa sanatate si putere!
0
29-04-2012, ora 21:14
roxy.m
Nu este medic/terapeut
roxy.m
in primul rand multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.mi26 vorbele tale mi-au mai dat un pic de speranta.mama mea saptamana asta sa simtit mai rau.v omitai nu reuseste sa manace nimic si doarme incontinu.sper sa fie doar saptamana asta.tot timpul ma gandeam ca este e boala prea urata sa ne loveasca chiar pe noi dintre atatea persoane si nenorocirea a venit peste noi...ce sa spun ma simt prea neputinciosa in fata ei cand o vad ca sufera, sper sa avem putere sa trecem peste...si ceva care ne da peste cap este ca aproape saptamanal mergem la tratament la fundeni noi care suntem din sv drumul asta o oboseste foarte tare.multumesc.
0
30-04-2012, ora 00:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce tip de tratament face ? nu poate sa-l urmeze si in teritoriu ? da-ne mai multe detalii oficiale despre boala mamei tale, te rog !
0
02-05-2012, ora 16:01
roxy.m
Nu este medic/terapeut
roxy.m
nu prea reusesc sa descifrez ce scrie aici asa ca voi scrie tot ca sa fiu sigura;pacienta fara APP este decelata ecografic cu un ficat de 16 cm cu diferite formatiuni izoecogene cu halou in jur de cca 1, 5 cm.LSH 12, 5 cm cateva formatiuni prezinta centru hipoecogen trasonic.sa ridicat suspiciunea unui carcinom EDS, colonoscopie si ex ginecologic negative.in 26.01.2012 sa intervenit ptr colecista cronica litiziata si sa practicat colecistecomie laparoscopica si biopsie hepatica.Ex CT;multiple leziuni hipodense, nodulare cu diametru cuprinse intre 9 si 48 mm, leziuni confluente pe segm VII, VIII, VI, decelabile si pe LSH, aspectul pledand pentru determinari secundare.in 27.02.2012 a facut PBH care a evidentiat ADK moderat diferentiat, cu arhitectura tubulara si focal trabeculara, la nivel hepatic.se decide initiera PCT paliative cu schema GemOx.in 22.03.2012 sa administrat Gemsar.g=75 KG, t=1, 62cm, S=1, 8m2.DATELE astea le am din iesirea mamaei din spital29.032012.voi veni cu informati mai noi saptamana asta ca face din nou cura.intrebari am.la ce sa ne asteptam!!si sa imi explicati daca mama mai are cat de cat o sansa de supravietuire.multumesc mult..
0
04-05-2012, ora 00:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate lucrurile arata foarte nefast, sansele pentru vindecare fiind practic nule dpdv medical. de sperat se poate spera la orice, dar medical vorbind, sansele sa "se faca bine" complet si sa nu mai aiba probleme sunt extrem de mici. scopul tratamentului acum ramane acela de prelungire a supravietuirii si de intarziere a progresiei simptomelor. totusi, in functie de cat de bine raspunde la tratament si ce alte descoperiri se mai fac, treptat, despre boala ei, se poate spera si la mai mult, inclusiv la o remisie...

proba de la biopsie a fost dusa pentru ceea ce se cheama EXAMEN IMUNOHISTOCHIMIC ? ar fi esential.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: