ajutati-ma! Nu reusesc sa scap de toxocaroza

18-03-2013
pin2na
Nu este medic/terapeut
pin2na
Fiind diagnosticata cu toxocaroza am tinut tratament cu Duador 3 etape.Dupa prima repriza toxocara a scazut, dar a crescut apoi desi eram sub tratament.Va rog sa ma ajutati sa gasesc un medicament mai eficient.Mltumesc
5 comentarii
0
19-03-2013, ora 21:26
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Cate zile si ce doza ati luat?
Inainte de a mai lua vreun tratament efectuati analize: probe hepatice (TGO, TGP); daca sunt in limite normale incercati Vermox (mebendazol) 100 mg 2 x 2 cpr /zi, 5 zile. Efectuati anticorpii anti-Toxocara la 6 luni dupa tratament nu mai repede. Multa sanatate!
0
26-07-2013, ora 13:35
alexandru-ioan20
Nu este medic/terapeut
alexandru-ioan20
Buna ziua, eu am aceeasi problema cu toxocara. Am fost diagnosticat cu toxocara, am luat duador 5zile, 800mg/zi, a mai scazut dupa prima repriza. Am luat si a doua repriza duador, 10 zile, 800mg/zi + vermox incepand cu a 6 a zi, pana a 10 a zi, 300 mg pe zi, adica 3 cpr/zi, iar cand am facut din nou analiza anti-toxocara, era crescuta din nou ca inainte de inceperea primului tratament.. nush ce sa ma mai fac sau ce sa iau.. am simptome de somnolenta si oboseala, lipsa poftei de mancare, obosela la lumina zilei, inflamarea ganglionilor.. iar tratamentul nu a dat nici un rezultat si nici nu stiu unde sa ma mai duc..
0
26-07-2013, ora 18:22
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
repetarea anticorpilor anti-Toxocara se face la interval de cel putin 6 luni (mai repede nu este relevant). Ca sa vedeti daca intradevar mai aveti infectie activa faceti o analiza: Anticorpii anti-Toxocara de tip IgM. Daca acestia sunt pozitivi (crescuti) inseamna ca mai aveti parazitul in organism. Astept raspunsul dvs. Multa sanatate!
0
19-07-2018, ora 21:56
Alex....
Nu este medic/terapeut
Alex....
Sânt Intr o situație incredibilă. O sa fiu foarte scurt.Ceva mă ține undeva in zona mușchiului diafragm, ca și cum ar fi un clește de rufe prins acolo, oboseala, dureri de cap tiuit urechi, gatul înțepeniți, și i mi iese in mod constant toxocara igg aprox.35 și igm pozitiv. Ige 1800 de câțiva ani, fara eozinofile, fara vsh, fara leucocite, analize complete ies perfect, am luat duador, dietilcarbamazina, mebendazol fara nici un rezultat. Probabil e închistat și trebuie intervenit chirurgical
0
28-06-2023, ora 12:36
Chrislena
Nu este medic/terapeut
Chrislena
Bună ziua !
Copilul meu în vârstă de 7 ani este diagnosticat cu larva migrans viscerală, face tratament de 1 an jumătate la București/Colentina/secția boli parazitare și tropicale. În zadar, nu avem medic în România care poate trata această afecțiune. Larvele au ajuns în sistemul central nervos. Copilul nu vorbește, a avut deja 5 episoade în care nu a mai putut merge. Erupții cutanate pe tot corpul, tuse seacă, ganglioni limfatici, febră, prurit cutanat acut, insomnii.am ajuns la Viena, profesor universitar în parazitologie Herbert Auer. Pierdeți timpul în România. Tratamentul care a fost făcut copilului la București a fost incomplet, Copilului meu în decurs de un an jumătate i-au administrat 104 doze de Zentel și nu a scăpat de aceste larve
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: