ajutati-ma urgent: nisip in ochi

06-10-2009
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
copilul meu problema de 4 ani, a batut cu un ciocanel in prispa de ciment si ia sarit in ochi praf/sau vreun firicel de nisip, nu stiu.am fost la urgenta imediat, ca i se inrosise putin ochiul si lacrima tare.la spalat, sa uitat cu aparatul ala in ochisorul lui si mi-a dat o reteta cu nettacin-o picatura de 3 ori pe zi si proculin la fel 1/3zi.de dimineata de cind sa trezit isi tine doar mina la ochiul afectat si are pleoapa putin umflata si ii lacrimeaza. spune ca il doare si nu vrea deloc sa deschioda ochiul.ce sai fac?i-am pus o compresa calduta poate mai ajuta.raspundeti-mi urgent va rog
7 comentarii
0
06-10-2009, ora 10:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Incetati cu aceste medicamente care nu ii fac decat rau si nu au cum sa ajute caci cintin toxine si mergeti la o farmacie homeopata si cumparati Pulsatilla CH30 din care ii dati sa suga o granula la fiecare ora pt, inceput pana la ameliorare Dupa aceea se raresc la 2-3 ore. Dupa ce starea acuta a incetat dati Silicea CH15 o granula dimineata si una seara timp de 3-5 zile. Un tub costa 6 lei.
Aceste 2 remedii homeopate nu ii afecteaza ochii ca si picaturile de mai sus si sunt il stare sa scoata nisipul din el in mod efectiv si rapid.
Am pus aici o lista cu farmacii homeopate (nu toate au remedii homeopate din pacate)
0
06-10-2009, ora 10:54
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
multumesc dn.scarface, as vrea totusi sa imi raspunda un medic oftalmolog.la noi in birlad nu stiu sa existe o farmacie cu tratament homeopat.ms oricum
0
06-10-2009, ora 10:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Iti sugerez reevaluare oftalmologica, administrarea de Netildex ( Tobradex):1 picatura de 5 ori pe zi, 7 zile; Corneregel:1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, de 3 ori pe zi( medicamentele diferite se administreaza la interval de 5 minute), 7zile;Ketof sirop:5ml seara, 3 zile;in plus, igiena locala riguroasa cu un sampon " No tears", pentru bebelusi; numai bine
0
06-10-2009, ora 11:03
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
deci imi sugerati sa renunt la nettacin si proculin?si sa merg la un alt medic pt un alt control?
0
06-10-2009, ora 11:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai 10 doctori diferiti, 10 medicamente diferite...de la 2 medicamente ajungeti acum la 4
0
06-10-2009, ora 12:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Mergeti la acelasi medic sau la altul, cum doriti, este necesara o reevaluare oftalmologica avand in vedere simptomatologia; de ce v-am recomandat Netildex care are dexametazona( antiinflamator si antialergic puternic) si Ketof??? Edemul palpebral pare a fi consecinta unei reactii alergice;numai bine
0
06-10-2009, ora 13:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domana Zorca, nu vreti sa incercati si dvoastra odata un remediu homeopat in astfel de cazuri la pacientii dvoastra ?

Va puteti comvinge singura ca actioneaza mai rapid, mai eficient si mai ales fara efecte adverse
la astfel de probleme decat 3-4 medicamente chimice al caror efect in acest mixaj nu il poate prevedea nimeni, ca sa sa nu mai vorbib de diferenta de pret si de de inutilitatea lor in afara de anhilarea durerilor.

Va pot ajuta atat eu cat si orice medic homeopat sa gasiti remediul potrivit pt. cazurile pe care le gasiti de cuviinta din cabinetul dvoastra. Daca doriti bineinteles.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Mediul de iluminare influențează calitatea somnului, pleoapele nefiind atât de capabile să stopeze trecerea luminii
  •