Alternativa operatie rinita cronica hipertrofica și deviație de sept | Forumul Medical ROmedic

Alternativa operatie rinita cronica hipertrofica și deviație de sept

08-08-2018
Danielav28
Nu este medic/terapeut
Danielav28
Bună seara! În urma cu aproape o luna am fost diagnosticata în prima faza cu rinita cronica hipertrofica și ulterior și deviație de sept. Mi s a recomandat atât operația pt deviația de sept cât și cea pt cauterizare cornetelor cu laser. Am tot evitat operația pentru ca sunt niște costuri fabuloase sperând ca se vor retrage cornetele și deviația nu va necesita intervenție. Însă nu am observat nicio ameliorare, deși am tratament cu spray biorinil și flamexin, din contra nasul este din ce în ce mai "impanzit" de acele formațiuni. Practic s au îngroșat foarte tare și îmi obtureaza 98%narile. Respirația devine aproape imposibila fără spray cu precădere seara și durerile de cap și în gat sunt tot mai dese. Exista vreo metoda de a ameliora și a evita creșterea în continuare a cornetelor? Sunt efectiv vizibile în momentul când privesc cu ochiul liber în nas. Doctorul a spus ca se afla cornete și în fata și în spatele deviației și din acest motiv o operație fără cealaltă nu se poate. Ce ma sfătuiți? În cel mai rău caz îmi va folosi doar operația pt cornete? Mulțumesc din suflet!!
2 comentarii
0
09-08-2018, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar medicul ORL care vede nasul si starea septului.. poate sa spuma daca e deviat grav, major si oe obligatoriu operat septul
se ating cornetele cu portvata uimbibata in solutii vasoconstrictoare si se urmareste cum se retrag cornetele si cat
atunci se decide ce trebuie operat
Trebuie sa stiti ca cornetele nazale.., coada lor..coboara in rinofaringe..si o inflamatie acolo poate fi intretinuta de un reflux gastro-esofagian
0
09-08-2018, ora 14:01
Danielav28
Nu este medic/terapeut
Danielav28
Am înțeles, mulțumesc mult Pt răspuns, sper sa găsesc medicul potrivit care sa nu ma opereze fără sa fie într adevăr nevoie. Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: