Ajutor - nu reusesc deloc sa ma ingras si nici nu prea am pofta de mancare

26-04-2018
Anonim1256
Nu este medic/terapeut
Anonim1256
Salut!Am 21 de ani 1, 73 inaltime si aprox 50 kg nu reusesc deloc sa ma ingras si nici nu prea am pofta de mancare ar putea fi de la metabolism ori probleme de alimentatie ori pe baza psihica nu stiu ce sa ma mai fac de cate zile nu am avut chef sa mananc deloc am avut si scaun moale de cateva ori tin sa mentionez ca iau in perioada asta si niste antidepresive cipralex poate o fi de la ele sau habar n-am sau poate o fi vreo problema la stomac?Multumesc.
8 comentarii
0
27-04-2018, ora 13:05
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
Ți-ai făcut investigații medicale? Nu dai nici-un fel de detalii, ci ne ceri practic să ghicim noi.
Iei antidepresive recomandate de un psihiatru?
Dacă nu ai făcut investigații, mergi la medicul de familie și cere o trimitere pentru analize medicale. Dacă se constată că nu-i o problemă medicală, discută cu psihiatrul. Se poate diminuarea poftei de mâncare să fie din cauza depresiei, care se manifestă diferit în funcție de persoană. Sunt persoane la care se diminuează pofta de mâncare, pe când la altele crește și iau în greutate.
0
04-05-2018, ora 01:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, Cipralexu poate taia pofta de mancare intrucat stimuleaza receptorii de serotonina 5HT2C cunoscuti ca la unii au legatura cu pofta de dulciuri si de mancare.
Inainte de cipralex aveai pofta de mancare ?
Americanii stiu asta si au si facut un medicament (Belviq) care taie pofta de mancare tocmai prin acest mecanism.
Cand blochezi acei receptori te poti trezi ca urca violent pofta.
Insa si depresia taie pofta de mancare asa cum zice si doamna psiholog.
La majoritatea depresie taie pofta, la mai putini o urca.
Asa si Cipralexul, la unii taie, la unii urca tocmai ca le ai din depresie.

Sau mananca si tu acolo ceva...dulciuri, baga acolo si daca nu ai pofta.
Baga de exemplu...o ciocolata jumate pe zi int trei transe ca nu e mult..bagi ca pelicanu` ca nu mori, ar trebui sa iei 4-4, 5 Kg lunar !
Sau bagi doua salamuri mici de biscuiti de 150 g unul Dolce Diaco de la Mega Image, tot asa in 3-4 transe si iar iei cam 4-4, 5 Kg lunar.
Deci bagi in afara de ce mananci in mod normal.

Nu cred ca la analiza o sa iesi nasol, e ori de la depresie ori de la Cipralex, de aia te intreb daca inainte de depresie si cipralex aveai pofta de mancare sau nu.
0
04-05-2018, ora 02:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Vezi ca ti-am dat un mesaj privat.
0
07-05-2018, ora 23:51
Anonim1256
Nu este medic/terapeut
Anonim1256
Si as mai avea o mica mare problema am si insomnie sa fie tot de la cipralex?Adica ziua ma simt mai somnolent si noaptea mai activ.multumesc
0
09-05-2018, ora 00:54
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, Cipralexul poate da insomnie de aia se ia dimineata, iei dimineata ? Sau iei seara ?
Inainte de Cipralex aveai insomnii ?
Ai citit ce ti-am scris data trecuta cu greutatea ?! Ca nu ai comentat nimic
0
09-05-2018, ora 01:08
Anonim1256
Nu este medic/terapeut
Anonim1256
Dimineata si da incerc sa mai bag cate ceva dulce si ma fortez sa mananc chiar daca n-am pofta de mancare dar ma simt asa lipsit de energie cred ca o fi de la medicament sau ca nu pot dormi...nu prea stiu mai incerc si cu ceaiuri seara degeaba iar de somn am zolpidemul dar nu-l iau tot timpul da dependenta cica si mi-e frica sal mai iau
0
09-05-2018, ora 01:19
Anonim1256
Nu este medic/terapeut
Anonim1256
Acum fix un an am urmat si un tratament cu paroxetin cu durata de 1 an si doua luni cand l-am intrerupt brusc n-am mai putut sa manac nimic in perioada aceea slabisem rau si doctora atunci m-a mutat pe cipralex care parca nu imi fac cine stie ce mentionez ca dormeam mai mult inainte
0
09-05-2018, ora 18:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cu zolpidemul bine faci, da dependenta daca iei mereu, ia doar asa la nevoie.
Deci dormeai mai mult inainte, atunci e clar ca nu dormi de la Cipralex sau de la depresia care nu e corect tratata.
Pofta de mancare s-ar putea sa fie taiata ori de depresie ori de Cipralex.
Trebuie sa te duci la medic sa spui astea.
Daca Cip-u nu face cine stie ce, de ce-l mai iei ?!

Cu mancatul nu faci bine...Tu trebuie sa mananci mai multe kcalorii decat arzi ! Nu ca mananci dulciuri 1-2 acolo dar mancare nu mananci si pe toata ziua nu sari de 2400 Kcal/zi
Adica pe toata ziua trebe sa ai un 3200 -3500 ca iei macar 4, 5 Kg lunar.
Tu arzi cam 2200-2400/zi, ai slabit ca nici pe ale anu le-ai mancat.
Acuma depinde cate Kg vrei sa iei si in cat timp !
In cat timp si cate vrei sa iei ?
Ca iti zic eu exact cam ce ar trebui sa faci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.