Ajutor puroi în gât de o lună

11-08-2023
Corina Bănică
Nu este medic/terapeut
Corina Bănică
Vă rog ajutați mă cu o părere un sfat, de m-ai bine de o lună am probleme cu gâtul mai exact cu amigdala dreapta totul a început cu o durere puternica la înghițire ca a doua zi când m-am uitat în gât am văzut o mica umflatura in spatele amigdalei spre gât în jos era puțin galbena, m-am tot forțat să expectorez și într-un final sa spart mi-a curs o secreție alba sigur cred că era vorba de puroi temperatura nu am făcut am luat 10 zile de eficef dar după fix 10 zile de la terminarea antibioticului aceiași problemă dar că de această dată durerea nu mai era mare și de cate strângem din amigdală curgea acest lichid alb, am ajuns și la ORL, exudat nazal și faringian + fungic totul negativ, alt tratament dat de doctor de această dată RovamYcine 3 mil încă 10 zile plus galgara cu bicarbonat și sare, m-am simțit ok cât timp am fost sub tratament dar după 5 zile iar vechea poveste sunt îngrozită nu știu ce am de unde îmi curge acesta infecție eu cred că este pe gat in jos și medicul poate nu a văzut să nu fie cumva vreun abces format în gât acum sunt total înspăimântată și nu știu încotro să o apuc din Nou am început eu din capul meu sa fac galgara cu albastru de metil și mai iau ceva de imunitate, polen, redoxon și baraka dar nici o îmbunătățire nu văd, vă rog cine îmi vede acest mesaj să mă ajute cu ceva daca se poate țin să precizez că am mai avut probleme cu gâtul cate un episod pe an mă durea îmi apărea niste pete pe amigdale dar în câteva zile îmi trecea și nu mai aveam probleme, acum este total diferit help o părere, un sfat, un remediu
5 comentarii
0
12-08-2023, ora 09:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Exista mii de postări pe forum unde am explicat.
Amigdala dreapta se îmbolnăvește de la un reflux gastroesofagian în somn
Nu ajuta antibioticele și antiinflamatoarele fiindcă ele accentuează gastrita și refluxul
Nu ajuta tab. Cu Vit C și cu lămâie.. Și ele accentuează gastrita și usucă gatul și mai tare.
Acele depuneri de pe amigdale sunt Cazeum. Semn de amigdalita cronica. Nu se tratează cu antibiotic
Pasii corecti
1. Test Helicobacter și consult gastrologie
2. Regim strict alimentar
3. Gargara după fiecare masa și spreiuri uleioase pt gat. Care hidratează mucoasa
0
12-08-2023, ora 12:03
Corina Bănică
Nu este medic/terapeut
Corina Bănică
Mulțumesc pentru răspuns domul doctor, am făcut analize pentru helicobacter și mi-a ieșit negativ, am înțeles poate sa fie de la reflux esofagian dar acel lichid alb gălbui care îmi curge din spatele amigdalei poate fi alt ceva sau tot din această cauză? Vă rog din suflet să-mi spuneți ce pot lua sau mai exact cu ce sa fac galgara, albastru de metil ajută în acest caz? Și încă ceva ce analize de sânge să fac în afara consultului la gastrologie dacă este cazul, pot face galgara cu ceai de pelin, și regimul alimentar in ce consta mai exact?știu că vs pun multe întrebări îmi cer mii de scuze dar în acest moment sunt puțin speriată
0
13-08-2023, ora 07:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Îmi scrieți pe Hotmail. Sau Facebook sau whatsapp
Unde putem atașa și pozele cu gatul cu amigdalele
0
13-08-2023, ora 09:17
Corina Bănică
Nu este medic/terapeut
Corina Bănică
Bună dimineața Domnul doctor v-am trimis niște poze cu gâtul pe adresa de email ce-a de pe siteul dvs orlpascani.ro
0
13-08-2023, ora 09:39
Corina Bănică
Nu este medic/terapeut
Corina Bănică
Am trimis din greșală pe acesta adresa dar am direcționat pe Hotmail-ul dvs îmi cer scuze
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.